Home Ushqim Portokalli i kuq

Portokalli i kuq

Studiuesit e një projekti europian, i quajtur “Athina”, kanë arritur të zbulojnë se pse portokalli i kuq është aq i nevojshëm për trupin e njeriut.

“Ngjyra e kuqe e shëndetit”. Kështu e kanë quajtur ata këtë portokall, i cili falë ngjyrës së tij karakteristike ka më shumë vlera për shëndetin. Pikërisht ngjyra e tij shkaktohet nga disa substanca të quajtura antocianine, të njohura për fuqinë e tyre antioksiduese, çka i sjell organizmit një sërë përfitimesh.

Falë antocianineve portokalli i kuq renditet ndër frutat më të mira për shëndetin. Sipas studiuesve, antocianinet jo se nuk ekzistojnë tek portokallet e verdha, por atje janë në një sasi më të vogël.

Ata thonë më tej se, sasia e tyre varet edhe nga kushtet mjedisore ku rritet ky portokall. Këshillohet të rritet në vende me ditë të nxehtë dhe natë të freskët.

TË TJERA

Rreziqet e fshehura të proteinës pudër

Mund të përmbaj sheqer, kalori dhe kimikate toksike. Të gjithë të pasionuarit pas palestrës në ndonjë pikë vendosën të kthehen drejtë proteinës pudër për rezultate më të mira dhe të shpejta në përmirësimin e shëndetit. Kjo pasi që proteina është esenciale për të formësuar dhe mbajtur në formë muskujt, për të forcuar eshtrat, për të rritur energjinë etj. Shumë të rritur nuk...