Home Këshilla të ndryshme Prekja e maces që për pak i shkaktoi vdekjen!

Prekja e maces që për pak i shkaktoi vdekjen!

Një 68-vjeçar u infektua nga macja e tij, saqë iu rrezikua seriozisht jeta.

Burri, nga Misuri i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, kishte dhimbje në anën e djathtë të qafës për dy muaj me radhë.

Pasi bëri analizat, u zbulua se ai vuante nga sëmundja e rrallë e quajtur tularemia, e cila shkakton pneumoni vdekjeprurëse në 60% të rasteve. Mjekët thanë se burri mund të ishte infektuar nga macja e tij, e cila ngordhi dy ditë para se 68-vjeçari të ndihej keq.

Tularemia mund të prekë si njerëzit, ashtu edhe kafshët, nëse hanë mish të pagatuar mirë nga një kafshë e infektuar, zakonisht mish lepuri. Infeksioni përhahet nga kontakti i lëkurës me lëkurën. Burri u trajtua me antibiotikë për 1 muaj rresht dhe më pas u shërua plotësisht. Para se të bëhej mirë, ai kishte dhimbje të mëdha dhe infeksioni u përhap gradualisht përgjatë dy muajve. Për një javë, 68-vjeçari kishte vetëm ethe.

Sëmundja e tij u zbulua pasi u tha mjekëve se macja kishte ngordhur për shkak të prekjes nga “leuçemia e maces”. Testet e gjakut zbuluan se ai ishte infektuar me bakteret “francisella tularensis”. /tvklan.al

 

TË TJERA

Rreziqet e fshehura të proteinës pudër

Mund të përmbaj sheqer, kalori dhe kimikate toksike. Të gjithë të pasionuarit pas palestrës në ndonjë pikë vendosën të kthehen drejtë proteinës pudër për rezultate më të mira dhe të shpejta në përmirësimin e shëndetit. Kjo pasi që proteina është esenciale për të formësuar dhe mbajtur në formë muskujt, për të forcuar eshtrat, për të rritur energjinë etj. Shumë të rritur nuk...