Proceset nëpër të cilat kalon trupi kur ndaloni konsumimin e alkoolit

Trupat tanë në të vërtetë mund ti tejkalojnë efektet negative të alkoolit me shpejtësi të mahnitshme. Si për disa orë. Dhe sa më gjatë të shkoni pa pirë, aq më i fortë dhe më i shëndetshëm trupi dhe lëkura juaj bëhen.

Dëshironi të dini saktësisht se sa kohë duhet për të marrë këto përfitime? Për të parë gjërat e pabesueshme që trupi juaj mund të bëjë në ditët, javët dhe muajt pasi të keni ndaluar të pini, lexoni më poshtë:

Pas një ore

Trupi juaj fillon mënyrën e detoxifikimit të plotë për të pastruar alkoolin nga qarkullimi i gjakut dhe për të parandaluar helmimin me alkool, thotë “Champion”. Një orë pas pijes tuaj të fundit, mëlçia juaj fillon të punojë jashtë orarit. Pankreasi juaj gjithashtu fillon të prodhojë insulinë shtesë, e cila shkaktërron dëshirat intensive për karbohidrate.

Pas 12 deri 24 ore

Sheqeri i gjakut më në fund normalizohet. “Sidoqoftë, nëse keni konsumuar gjëra të ëmbla, mund të keni nisur një slitë glykemike që mund të zgjasë ditë”. Sigurohuni që ta prishni këtë në shprehi  duke ndërruar sheqerin dhe yndyrnat jo të shëndetshme për fruta dhe perime Gjithashtu, për shkak të efektit diuretik që ka pija alkoolike në trupin tonë, ju do të jeni të dehidruar.. Pra sigurohuni që të keni afër një shishe me ujë.

Pas 48 orëve

Në këtë fazë, trupi juaj përfundon pengesën më të madhe të detoksit. Në varësi të asaj se sa pinit, gulçim, dhimbje koke dhe lodhje mund të vazhdojnë të mbeten. Por më e keqja ka mbaruar. Pro tip: Trajtoni çdo dhimbje koke të mbetur me vaj esencial livando.

Pas një jave

Ju filloni duke fjetur më rehat, duke shkaktuar rritjen e energjisë fizike dhe mendore. Lëkura juaj fillon të duket e pastër dhe më rinore pasi që hidratimi rikthehet. Problemet e lëkurës të tilla si zbokth, ekzema dhe rosacea fillojnë të përmirësohen.

Pas një muaji

Yndyra e mëlçisë ulet me 15%, duke rritur aftësinë e saj për të filtruar toksinat jashtë trupit. Ju gjithashtu vini re një reduktim në yndyrës në bark. Përveç kësaj, përmirësimi më i rëndësishëm në lëkurën tuaj ndodh në këtë kohë katër-javore, sipas një studimi të botuar në “The International Journal of Cosmetic Science”

Në fund më e mira nga të gjitha është se do të kurseni para. /Telegrafi/