Home Këshilla për Prindër Pse nuk duhet puthur bebet e porsalindura?

Pse nuk duhet puthur bebet e porsalindura?

Pse nuk duhet puthur bebet e porsalindura?Një foshnje e posalindur thuhet se e ka kapluar herpesi pas një vizitor me një virus kishte puthur atë.

Nëna e re Claire Henderson shkruajti një post në Facebook, duke shpjeguar se si vajza e saj Brooke u shtrua në spital për pesë ditë pas disa shenjave të cilat kishin filluar të iu shfaqen në fytyrë.

Claire shpjegoi se një mik i kishte thënë asaj se ka nevojë për të marrë fëëmijën e dërguar menjëherë në spital, dhe ajo thotë që një vendim i tillë të cilin e ka bërë mund ta ketë shpëtuar jetën e vajzës së saj, transmeton Klan Kosova.

Mjekët thanë se Brook kishte fituar virusin herpes simplex (HSV-1) dhe kishin frikë se fëmijës mund të iu zhvillohej duke i shkaktuar edhe dëmtime në tru, dështimin e mëlçisë në mënyrë që më pas të përdorte pika antivirale për pesë ditë.

Claire tashmë ka paralajmëruar prindërit që të mos lejojnë njerëzit të puthin fëmijët e tyre, duke shpjeguar se si vizitori lejoi të mbajë fëmijën e saj e nuk ka pasur asnjë shenjë të dukshme të virusit në fjalë, transmeton Klan Kosova.

‘’Unë e di kjo tingëllon e pakëndshme por në coftë se miku im nuk më tha për ta dërgaur beben në spital, vajza ime tashmë do të kishte qenë në gjendje të rëndë shëndetësore’’.

TË TJERA

Rreziqet e fshehura të proteinës pudër

Mund të përmbaj sheqer, kalori dhe kimikate toksike. Të gjithë të pasionuarit pas palestrës në ndonjë pikë vendosën të kthehen drejtë proteinës pudër për rezultate më të mira dhe të shpejta në përmirësimin e shëndetit. Kjo pasi që proteina është esenciale për të formësuar dhe mbajtur në formë muskujt, për të forcuar eshtrat, për të rritur energjinë etj. Shumë të rritur nuk...