Home Ushqim Qershite kunder reumes

Qershite kunder reumes

Shfrytezoni kohen kur ne treg mund te gjeni qershi dhe konsumoni kete frut.

Qershite permbajne sasi te madhe te vitamines C dhe te zinkut qe jane shume te rendesishem per imunitet, mandej acid folik per zemer dhe qarkullim te gjakutm kalcium per kocka dhe hekur per gjak.

Megjithate me te rendesishmet jane pigmentet bimore te quajtura antocijanidine. Ato e forcojne indin lidhor dhe parandalojne paraqitjen e rrudhave. Qershite jane te mira kunder reumes, per tretje, etj.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Arsyet përse ju lotojnë sytë, zgjidhjet për secilin rast

Lotët janë të rëndësishëm për shëndetin e syve. Ato i lubrifikojnë ato, i ushqejnë dhe mbrojnë shëndetin e tyre. Lotët përbëhen nga uji, sekrecione të ndryshme, vajra yndyrorë dhe mbi 1,500 proteina të ndryshme. Shkarkimi i tyre nëpërmjet të qarës është shumë e shëndetshme për organizmin. Lotët prodhohen nga gjendrat sipër syve dhe nën qepalla. Një ndër funksionet e tjera...