Home Këshilla për Prindër Qumështi i gjirit mbron foshnjat nga alergjitë!

Qumështi i gjirit mbron foshnjat nga alergjitë!

Gratë që ushqejnë foshnjat e tyre me qumësht gjiri, por të cilat hanë gjatë shtatzënisë së tyre vezë, kikirikë dhe ajkë të ndryshme, i mbrojnë fëmijët e tyre edhe më shumë kundër alergjive.

Kështu thotë një studim i fundit nga spitali i fëmijëve të Bostonit, ndërsa eksperimenti u realizua në minj që konsumonin ushqime alergjike sic janë vezët e kikirikët të cilët transmetonin antitrupat mbrojtës tek pasardhësit e tyre nëpërmjet infermierisë, njofton Klan Kosova.

Ndërsa shumë studime kanë sugjeruar kjo mund të jetë rasti, ky hulumtim nga Spitali i Fëmijëve të Bostonit ofron prova më të qarta se qumështi i gjirit mund të parandalojë alergjitë.

Studimi gjithashtu tregon se si një “mekanizëm biologjik” mund të forcojë tolerancën ndaj ushqimeve të caktuara, duke i hapur rrugën trajtimeve të reja alergjike për foshnjat e rrezikuara të bëra nga antitrupa të pastruara.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Shtatë ushqime për pastrimin rrënjësor të mushkërive

Përkujdesja për mushkëritë është një hap i shkëlqyer që mundëson mbrojtjen nga sëmundjet e ndryshme. Në këtë artikull do të mësoni për 7 ushqimet që pastrojnë dhe detoksifikojnë këtë organ të rëndësishëm. Çaji Jeshil Ekspertët rekomandojnë pirjen e një filxhani të ngrohtë me çaj jeshil përpara gjumit. Kjo do të ndihmojë të pastroni organizmin dhe mushkëritë nga toksinat, por edhe të ruajë shëndetin...