Home Shëndetësi Realizohet transplantimi i plotë i fytyrës

Realizohet transplantimi i plotë i fytyrës

Një 25 vjeçar amerikan ka kryer për herë të parë transplantin e plotë të fytyrës në një spital të Bostonit.

I riu ishte dëmtuar gjatë punës si ushtarak i forcave tw armatosura amerikane. Për realizimin e transplantit punoi një ekip prej 30 mjekësh dhe operacioni zgjati mbi 15 orë.

Pacienti pasi ka dalë nga narkoza ishte në gjendje të bisedonte, por shikimi i tij nuk ka qenë i mundur të riparohej, bwjnw tw ditur mediat amerikane.

Kostoja prej 300 mijë dollarësh e operacionit është marrë përsipër nga Departamenti Amerikan i Mbrojtjes si pjesë e kërkimeve për të ndihmuar presonelin ushtarak të plagosur rëndë.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Shtatë ushqime për pastrimin rrënjësor të mushkërive

Përkujdesja për mushkëritë është një hap i shkëlqyer që mundëson mbrojtjen nga sëmundjet e ndryshme. Në këtë artikull do të mësoni për 7 ushqimet që pastrojnë dhe detoksifikojnë këtë organ të rëndësishëm. Çaji Jeshil Ekspertët rekomandojnë pirjen e një filxhani të ngrohtë me çaj jeshil përpara gjumit. Kjo do të ndihmojë të pastroni organizmin dhe mushkëritë nga toksinat, por edhe të ruajë shëndetin...