Home Këshilla të ndryshme Receta për largimin e këlbazës nga mushkëritë

Receta për largimin e këlbazës nga mushkëritë

mushkritNëse ju mundon gëlbazi në fyt dhe në mushkëri, ekspertët ju sugjerojnë pijet në bazë të bimëve që nxitin hedhjen e këlbazës dhe zbutin kollën e mërzitshme

Receta e parë për hedhjen e këlbazës

Një lugë të imtësuar të rrënjës së mëllagës së bardhë e përzieni me 2 dl ujë të ftohtë dhe e lini të qëndrojë për 6 deri 8 orë, e më pas e pini në gllënjka të vogla. Një çaj të përgatitur si ky, për kollitjen e këlbazës, ta pini dy herë në ditë, pa sheqer dhe rezultatet nuk do të mungojnë.

Receta e dytë për pastrimin nga këlbaza te fëmijët dhe të rriturit

Përzieni nga një lugë të rrënjës së mëllagës së bardhë, një lugë fara të lirit dhe një lugë sherbelë ët tharë. Derdhni 2,5 decilitra ujë në një enë, shtoni 100 g sheqer të verdhë. Kur sheqeri të jetë tretur, shtoni përzierjen e bimëve dhe një limon të pastruar mirë dhe të ndarë në rriska. E zini për 15 minuta, e më pas e hiqni nga zjarri. Merrni nga një lugë shurup, katër herë në ditë, derisa ta ndjeni përmirësimin.

Receta për largimin e këlbazës nga mushkëritë

Në blender hidhni 2,5 dcl lëng limoni, 1 gotë me mjaltë, 1 thelb qepë të kuqe dhe 6 hudhra si dhe një rrepkë të zezë. Përzieni derisa të fitoni masën homogjene, e hidhni në kavanoz dhe e vendosni në frigorifer. Merrni nga 1 lugë 3 herë në ditë.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Shafrani i Indisë, një bimë çudibërëse

Shafrani i Indisë po konsiderohet si një ilaç në mjekësi. Kjo bimë njihet mijëra vjet më parë në Indi, duke u përdorur përveçse si një erëz aromatike edhe si një bimë mjaft e efektive medicionale me përfitime të shumta shëndetësore. Përbërja shafranit nga kurikumi, ka bërë që shkencëtaret ta krahasojnë kurikumin me medikamente anti- inflamatore, por pa efekte anësore, sidomos për...