Relaksoni sytë me maska natyrale

maske Përzieni një patate dhe kopër,ka një efekt qetësues. Ju mund të përdorni feta të holla patateje ose kastravec në sy drejtpërdrejtë, një ilaç i vjetër i gjyshes për një lodhje të madhe.

Shpesh nëse keni sy të fryrë mund të aplikoni në fytyrë disa luleshtrydhe: në sajë të acidit alfa-hidroksid lëkura do të duket e lëmuar menjëherë.

Përndryshe, ju mund të përdorni lëng limoni dhe ujë ose pambuk të lagur në një tas ku ju keni tretur një lugë çaji kripë dhe gjysmë gotë ujë të ngrohtë, në të cilat ju mund të shtoni rozmarinë, lule kamomil.

Zgjidhni këtë zakon të këndshëm si një ritual të mbrëmjes: shtrihuni në divan me një jastëk nën kokën tuaj dhe lejojini vetes një relaksim dhjetë minuta, një mirëaënie e thellë për sytë … dhe mendjen