Home Shëndetësi Rigjeneroni lëkuren e fytyrës me maskë limoni

Rigjeneroni lëkuren e fytyrës me maskë limoni

Kripa e ujit të detit dhe dielli i verës mund të thajnë dhe dëmtojnë rëndë lëkuren e fytyrës suaj. Prandaj, pas pushimeve verore, dhe ditëve të nxehta që të keni sërish një lëkurë elastike, me shkëlqim, ju sugjerojmë t’a trajtoni atë me një maskë natyrale e cila do t’ju befasojë.

Përbërësit:

1 të kuq veze

1 lugë vaj ulliri

1 lugë lëng limoni

Në një tas hidhni të kuqin e vezës, shtoni më pas vajin e ullirit dhe lëngun e limonit. Përzieni mirë përbërësit. Me maskën e përgatitur lyeni lëkuren e fytyrës, e masazhoni me gishta në forma rrumballake rreth 10 minuta. Në fund shpërlajeni fytyren me ujë të vakët dhe më pas vendosni një krem hidratues. Përgatiteni këtë maskë të pakten 1 herë në javë për një muaj rresht, dhe më pas do të vëreni ndryshime befasuese.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Arsyet përse ju lotojnë sytë, zgjidhjet për secilin rast

Lotët janë të rëndësishëm për shëndetin e syve. Ato i lubrifikojnë ato, i ushqejnë dhe mbrojnë shëndetin e tyre. Lotët përbëhen nga uji, sekrecione të ndryshme, vajra yndyrorë dhe mbi 1,500 proteina të ndryshme. Shkarkimi i tyre nëpërmjet të qarës është shumë e shëndetshme për organizmin. Lotët prodhohen nga gjendrat sipër syve dhe nën qepalla. Një ndër funksionet e tjera...