Rregulloni peshën tuaj duke ngrënë dredhëza – disa mënyra si t’i përgatiteni

Bëni marmelatë të dredhëzave

Luleshtrydhe janë një nga ushqimet më të çuditshme; janë të ëmbla dhe kanë pak sheqer dhe kalori.

“Me vetëm 6g sheqer dhe 33 kalori për 100g, ato mund të ju japin ëmbëlsinë që e dëshiron”, thotë Soutter.

“Dhe për një mundësi është t’i përzieni luleshtrydhet me çokollatë të zezë me antioksidantë dhe miell të kokosit”.

Mënyra të thjeshta për të përfshirë më shumë luleshtrydhe – në dietën tuaj:

1. Shtoni të dyja në smoothies.
2. Bëni çaj fletë luleshtrydhe duke përdorur gjethet e tyre. Lëreni të dy të ziejnë për disa minuta në ujë të valë.

3. Bëni marmelatë të dredhëzave

4. Hidhni dredhëzat në një shishe të mbushur me ujë së bashku me gjethet e tyre dhe lëni të qëndrojë

5. Përzieni dredhëzat me një blender dhe krijoni si një masë prej tyre – pastaj konsumoni për mëngjes