Home Këshilla të ndryshme Rreziku i fshehtë që vjen nga frekuentimi i pishinave!

Rreziku i fshehtë që vjen nga frekuentimi i pishinave!

Pishinat ka kohe qe jane hapur! Jo të gjithë kanë mundësinë që të udhëtojnë në vende bregdetare, për të kaluar fundjavat e verës, prandaj edhe pishinat ngelen mundësia e vetme për t’u argëtuar por edhe për të pushuar një ditë ndryshe.

Mirëpo, të gjithë e dimë që uji i pishinës nuk është më i rekomandueshmi. Mediat e huaja kanë dhënë alarmin për një parazit të rrezikshëm që gjendet në ujin e tyre. Mjekët amerikanë kanë folur për Cryptosporidium-in, parazitin që rritet në ujin e pishinave e që mund të dëmtojë organizmin e njeriut. Ky parazit po rritet me rritme të shpejta sepse është dyfishuar numri i shpërthimeve epidemike në vitet e fundit.

Mundësia më e madhe për ta marrë është duke gëlltitur nga uji i pishinës por edhe nëse kjo nuk ndodh, pra edhe përmes lëkurës, nuk duhet të jeni të qetë. Kur kjo ndodh në Amerikë, imagjinoni se sa parazitë të tjerë, të pa zbuluar gjenden ne Shqiperi ku mungesa e kontrollit është gjëja më e zakonshme.

 

TË TJERA

Rreziqet e fshehura të proteinës pudër

Mund të përmbaj sheqer, kalori dhe kimikate toksike. Të gjithë të pasionuarit pas palestrës në ndonjë pikë vendosën të kthehen drejtë proteinës pudër për rezultate më të mira dhe të shpejta në përmirësimin e shëndetit. Kjo pasi që proteina është esenciale për të formësuar dhe mbajtur në formë muskujt, për të forcuar eshtrat, për të rritur energjinë etj. Shumë të rritur nuk...