Home Shëndetësi Rreziku nga niveli i lartë i sheqerit

Rreziku nga niveli i lartë i sheqerit

Rreziku nga niveli i lartë i sheqeritSipas një studimi të zhvilluar së fundi, niveli i lartë i sheqerit shkakton një acarim në lidhjen mes zonave të trurit, duke sjellë humbjen e kontrollit të emocioneve.

Studiuesit bëjnë me dije se në mesin e të sëmurëve me diabet, një numër i madh i tyre rrezikojnë të preken nga depresioni, krahasuar me njerëzit e shëndetshëm.

Niveli i lartë i sheqerit në gjak, tipike për të prekurit nga diabeti i tipit 1, është i lidhur me nivele të larta të neurotransmetuesve të pranishëm në trurin e personave të prekur nga depresioni.

Për ta konkretizuar këtë, një studim britanik i “Society of Endocrinology”, dhe në të cilin kanë marrë me mijëra njerëz të të dy gjinive, ka treguar se niveli i lartë i sheqerit shkakton depresion. /Zëri/

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...