Home Këshilla të ndryshme Rrushi, shpëtimtari i dhëmbëve tuaj!

Rrushi, shpëtimtari i dhëmbëve tuaj!

Një përbërës natyral i gjetur tek rrushi, thuhet se forcon dhëmbët dhe parandalon prishjen e tyre.

Këtë përfundim ka nxjerrë një studim i ri, ku shkencëtarët pohojnë se konsumimi i rrushit mund të ndalojë njerëzit nga humbja e dhëmbëve, pasi i forcon ata duke iu dhënë atyre ‘’jetë më të gjatë’’.

Ekstrakti i farës së rrushit – një nënprodukt i industrisë së verës që mund të blihet nga dyqanet e ushqimit të shëndetshëm – ka qenë prej kohësh i lidhur me përfitimet shëndetësore si funksioni i përmirësimit të zemrës dhe qarkullimi më i mirë.

Tani substanca mund të zvogëlojë nxjerrjen e dhëmbëve duke rritur jetëgjatësinë e mbushjeve të përbërë-rrëshirë – ose mbushjet me dhëmbë – të cilat zakonisht zgjasin vetëm 5-7 vjet.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...