Home Këshilla për Prindër Këshilla për shtatëzëna Sa kafe mund të pihet gjatë shtatzanisë?

Sa kafe mund të pihet gjatë shtatzanisë?

Të pish shumë kafe gjatë shtatzanisë mund të sjellë rreziqe serioze në zhvillimin e fetusit dhe për shëndetin e nënës.

Një studim i bërë nga kërkuesit e Universitetit të Leicesterit (Angli) ka konfirmuar sasinë maksimale të kafes të lejuar për nënat e ardhshme: 200 miligramë.

Kush e kalon këtë masë, që do të thotë 2-3 filxhanë në ditë, rrezikon zhvillimin e fëmijës.

Do te ishte mire qe kafeina te eliminohej gjate shtatzanise, por nese nuk beni dot pa te, studimi tregon qe nuk duhen kaluar 3 filxhane ne dite kafeje.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Si të shpëtoni nga puçrrat e vitheve

Gjatë ditëve të nxehta të verës, shumë femra përballen me akne rreth vitheve. Shumica prej nesh nuk e kemi idenë se pse ato ndodhen aty. Ja disa nga mënyrat me anë të të cilave, ju mund të shpëtoni nga to: Bëni dush pas çdo stërvitjeje Është shumë e rëndësishme, që menjëherë pas aktiviteteve fizike të bëni dush! Së pari duhet të...