Home Këshilla të ndryshme Sallata marule, aleatja më e mirë për t’u dobësuar, lehtësuar stresin dhe...

Sallata marule, aleatja më e mirë për t’u dobësuar, lehtësuar stresin dhe për të fjetur 8 orë rresht

Është mbretëresha e sallatave, por është gjithashtu një burim i shkëlqyeshëm i ushqyesve dhe ofron përfitime të shumta shëndetësore: kjo është arsyeja pse sallata marule nuk duhet të mungojnë në dietën tuaj. Pavarësisht se konsumohet shpesh për dietë, sallata marule është në të vërtetë një ushqim me veti të shumta terapeutike.

Sallata marule është në dispozicion gjatë gjithë vitit, me të njëjtën cilësi. Ka lloje të ndryshme dhe janë të gjitha të shijshme, të gjithanshme dhe të pasura me prona. Më poshtë rendisim përfitimet më interesante të saj.

E varfër në kalori. Sallata marule është një nga ushqimet me më pak kalori, duke qenë 90% ujë. Një racion i saj përmban rreth 23-25 kalori, që do të thotë se mund të hamë sa të duam, pa asnjë pendim.

Ushqyes. Sallata marule përmban vitamina thelbësore si A, K dhe C, por edhe kalium, fosfor dhe antioksidantë të tjerë.

Fibra. Përveçse nuk përmban shumë kalori, ajo është një burim i shkëlqyeshëm i fibrave, që ndihmon në përmirësimin e tranzitit të zorrëve dhe na bën të ndjehemi të ngopur. Kjo është arsyeja pse konsumi i saj para një vakti na bën të hamë më pak.

Pagjumësia. Sallata marule përmban komponime me një efekt të lehtë relaksues, të cilat të ndihmojnë për të fjetur. Një nga këto komponime është laktucina, e cila ka një përbërje të ngjashme me opiumin (pa qenë toksik) dhe që jep një ndjenjë relaksimi.

Flavonoide. Ato janë substanca të ngjashme me hormonet femërore, të cilat kanë veti antioksiduese dhe antikanceroze dhe që mbrojnë zemrën.

Sallata marule është e pasur me flavonoide.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Arsyet përse ju lotojnë sytë, zgjidhjet për secilin rast

Lotët janë të rëndësishëm për shëndetin e syve. Ato i lubrifikojnë ato, i ushqejnë dhe mbrojnë shëndetin e tyre. Lotët përbëhen nga uji, sekrecione të ndryshme, vajra yndyrorë dhe mbi 1,500 proteina të ndryshme. Shkarkimi i tyre nëpërmjet të qarës është shumë e shëndetshme për organizmin. Lotët prodhohen nga gjendrat sipër syve dhe nën qepalla. Një ndër funksionet e tjera...