Home Këshilla të ndryshme Scrub për celulit

Scrub për celulit

Scrub për celulitNevojitet :
-1/2 filnxhan me kafe (llumi i kafes qe mbetet ne fund )
– 1 luge gjelle me sheqer
-1 luge gjelle vaj ulliri ose bajmesh

Pergatitja :

Ne nje tas hidhni kafen me pas shtoni sheqerin dhe vajin perzieni mire derisa te formohet ne forme skrubi.
Aplikimi: Ne fillim duhet te vendosni nje peshqir me uje te nxehte ne pjeset ku ju do te aplikoni skrabin (kjo menyre perdoret per te hapur poret dhe ben qe skrabi te depertoj me ne thellesi),lereni 2-3 min peshqirin dhe me pas aplikoni skrabin ne pjeset ku eshte shfaqur celuliti masazhoni per 2-3 min me pas mbeshtillni pjesen ku keni aplikuar skrabin me qese plastike lereni 10 min ne fund pastroni lekuren me uje ose me nje cope te paster . i gjithe procesi zgjat 15- 20 min mund ta praktikoni dy -tre here ne jave.pergatisni me shume se nje mase dhe lereni ne frigorifer qe ju mund ta perdorni brenda nje jave .

Te mirat : Kafeje perdoret ne kremerat e shtrenjt ne trajtimin kundra celulitit ,ajo ka antioksidante te cilet ndihmojne ne heqjen e radikaleve te lira dhe ndihmojne ne qarkullimin e gjakut dhe sheshojne *gungat* qe jane ne forme celuliti,si dhe ndihmojn ne forcimin e lëkurës. Sheqeri vepron si një eksfoliant,vaji i ullirit ndihmon për të rivendosur lagështi në lëkurën tuaj dhe për të mbajtur atë te hidratuar.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

(Disa) ushqime dhe kanceri, kronologjia e një lidhjeje të dyshuar!

U deshën 50 vjet për të kuptuar se stilet e jetesës, në radhë të parë ajo që në pjatë, janë në origjinë të në shumë se gjysmës së tumoreve Për të kujtuar rëndësinë e ndjekjes së një diete korrekte është Shoqata Italiane për Hulumtime të Kancerit (Airc), e cila është kthyer në 2,500 sheshe italiane me iniciativën ‘Portokalli i Shëndetit’. Të...