Home Modë & Estetikë Sekretet e bikarbonatit

Sekretet e bikarbonatit

 Sekretet e bikarbonatitJemi shume te pa vedijshem se neper  shtepi tona  kemi shume produktet  te mira dhe nuk e dime. Kemi pare se bashku perberje te ndryshme te cilat mund te behen ne shtepi nga vetne.

Sot do te flasim per bikarbonatin, i cili nuk eshte i mire vetem per pastrimin e shtepise, por edhe per kujdesin ndaj trupit tone.

Nje nder perdorimet me te shpeshta eshte lufta kunder acidozes( aciditetit te stomakut), por mund te perdoret edhe ne vaske per te eleminuar lodhjen, djersen dhe te neutralizoje acidet e lekures.

Per me teper eshte shume i domosdoshem edhe per floket, te cilin mund ta shtoni me shampon qe perdorni, per te luftuar zbokthin. Nese deshironi nje fytyre te shndritshme, mund te pergatisni nje scrub me bikarbonat, uje ingrendient te tjere natyral sipas deshires.

Eshte praktik edhe per ta shtuar ne pasten e dhembeve: ndihmone ne zbardhjen e tyre dhe eleminon problemet me aromen e keqe te gojes.

TË TJERA

Çfarë duhet të dini që të parandaloni sëmundjen e diabetit

Simptomat më klasike të diabetit janë lodhja, urinimi i shtuar, etja dhe uria e tepruar. Por ka edhe disa simptoma të tjera që mund të jenë shenja paralajmëruese, që janë më pak të dukshme. Periodontiti Periodontiti është një sëmundje e mishrave të dhëmbëve, që mund të shkaktojë lirimin ose rënien e tyre. Kjo sëmundje është dy deri në tre herë më e...