Home Këshilla Seksuale Seksi gjatë procesit të menopauzës

Seksi gjatë procesit të menopauzës

Edhe pse duket e vështirë për t’u besuar, seksi përmirësohet ndjeshëm tek femrat që janë pranë procesit të menopauzës.

Ato kanë më shumë përvojë, e dinë çfarë duhet të kërkojnë dhe janë të gatshme për ta kërkuar atë. Me fëmijët larg shtëpisë ato janë më pak të stresuara dhe kanë më shumë kohë për t’u dhënë pas marrëdhënies së tyre intime.

Me kalimin e viteve fillon edhe luhatja e hormoneve, në këtë mënyrë femrat mund të provojnë një “valë” të madhe të “testosteroneve të lirë”, të cilat rrisin dëshirën e tyre për të marrë kënaqësi. Por hormonet mund të “punojnë” kundër jush. Shumë femra jetojnë një rënie të vërtetë të dëshirës seksuale gjatë fazës të menopauzës. Gra të tjera mund të hasin probleme në arritjen e orgazmës ose thjesht mund të ndihen mw pak seksuale.

Simptomat
Shkreptimat e para të simptomave të menopauzës janë tharja vaginale, gjendja e përgjumësisë, humori i rëndë, si dhe rrjedhja e tepërt e sasisë së gjakut mund t’i bëjnë të ndihen aspak joshëse dhe me dëshirën për të kryer raportin intim. Të tjerë elementë që mund të luajnë një rol në këtë dëshirë të ulët është fakti që mund të ndihen të plakura, ju duket se kanë humbur pamjen e tyre të jashtme, aftësinë dhe shëndetin e një partnereje të denjë, por nuk mund të mos përmenden edhe ilaçet që duhet të marrin gjatë kësaj periudhe.

Këshilla më e mirë që japin mjekët dhe specialistët rreth marrëdhënieve seksuale dhe menopauzës, është “përdoreni atë ose humbeni”. Femrat të cilat vazhdojnë të kenë seks të vazhdueshëm gjatë procesit të menopauzës kanë më pak probleme seksuale sesa gratë të cilat rrallojnë numrin e kontaktit fizik ose që nuk bëjnë seks fare.

Sa më shumë seks të bëni aq më shumë e “inkurajoni” gjakun të rrjedhë në zonën vaginale, i cili bën të mundur mbajtjen më të shëndetshme të indeve. Lubrifikimi vaginal është gjithashtu më i bollshëm tek femrat të cilat bëjnë më shpesh seks. Muskujt e legenit të cilët përdoren më shumë, bëhen më të fortë dhe më funksionalë. Por ajo çfarë është më e rëndësishme, kryerja e marrëdhënieve të rregullta seksuale e inkurajon një femër të mendojë më shumë për veten e saj si një qenie seksuale pa i kushtuar shumë vëmendje moshës.

Problemet
Sipas teorisë së disa kërkuesve, trupi mund të përgjigjet në nivele më të larta të aktivitetit seksual duke prodhuar më shumë hormone. Studiuesja australiane, Lorraine Dennerstein, është kujdesur gjithmonë për çështje që lidhen me “fundosjen” e femrave që bëjnë seks çdo ditë.

Ajo ka zbuluar se nuk ka rëndësi se në cilin grup kurimi janë këto femra, ato nuk shfaqin asnjëherë probleme vaginale. Ekspertë të tjerë të seksit kanë zbuluar rezultate të ngjashme. Ata nuk nënkuptojnë se, çdo femër e cila po shkon drejt fazës së menopauzës duhet të bëjë çdo ditë seks, pasi tregon ndikimin pozitiv tek menopauza mbajtja e rregullt e aktivitetit seksual.

Është gjithashtu e rëndësishme të kuptohet se si meshkujt edhe femrat kanë tendencën të ndjejnë më pak dëshirën për seks pas disa vjetësh. Me kalimin e kohës ata kuptojnë se kanë shumë vështirësi në arritjen e orgazmës. Shumë çifte zbulojnë se seksi mund të bëhet edhe më i bukur nëse partnerët bisedojnë mes tyre për pengesat. Nëse partnerët ndihen të lumtur me veten e tyre dhe njëri-tjetrin, seksi i mirë do t’i shoqërojë në çdo moshë.

Lidhja që nisi në kinema dhe përfundoi në martesë

Kejti dhe unë u njohëm para dy vjetësh në kinema. Atë ditë unë kisha vendosur që pas shumë kohësh të dilja me miqtë e mi dhe kisha bërë mirë. Ajo ishte ngjitur me mua dhe vura re se ne kishim të njëjtin emocion, që mund të ishte një e qeshur, habi apo frikë në të njëjtën kohë. Unë u ndjeva shumë i tërhequr prej saj dhe kur mbaroi filmi e prita të dilte dhe i kërkova të takoheshim në një ditë që ajo dëshironte.

Në fillim nuk pranoi, por më pas me këmbënguljen time, por edhe të mikeshës së saj e cila e shoqëronte atë ditë, pranoi. U takuam të dielën e datës 9 maj. Unë isha pak në ankth sepse ishte takimi i parë, por kur filluam të bisedonim ajo më bëri të ndjehem shumë rehat. Mendoj se ajo e kuptoi se isha shumë i tërhequr prej saj, ndaj dhe më kërkoi që të vazhdonim të takoheshim. Puthjen e parë ia kam dhënë pas 3 muajsh dhe tani vazhdojmë të jetojmë shumë të lumtur pranë njëri-tjetrit, duke pritur me padurim për të caktuar ditën e kurorëzimit në martesë.

Dashuria që mbeti në kufijtë e bisedave telefonike

Historia jonë nisi filloi plot 8 vjet më parë. Ai ishte nga Anglia, ndërsa unë nga Amerika. Filluam të bisedonim dhe ai më pëlqeu. Si unë dhe Andrew, kështu quhej, ishim të lidhur atëherë. Por asnjëri prej nesh nuk ishte i lumtur me partnerin që kishte. Ai filloi të më telefononte dhe flisnin shumë gjatë për të gjitha gjërat që ne kishim në mendje gjatë asaj dite, qofshin ato të trishtuara apo të bukura.

Por sa herë e takoja mendoja se veç bukurisë shpirtërore, ai kishte një paraqitje shumë të mirë që më bënte të ndihesha shumë e tërhequr pas tij. Ai ishte romantik dhe seksi në të njëjtën kohë. Folëm me njëri-tjetrin për disa muaj dhe më pas krejt papritur ai u zhduk. Kur më telefonoi pas disa kohësh më tha se kishte pasur disa probleme familjare edhe pse unë e pata të vështirë ta besoja. Historia jonë vazhdoi shumë kohë kështu mes telefonatash dhe takimesh të shkurtra, por veç një puthje që do ta ruaj gjithmonë në mendje, asgjë tjetër nuk ndodhi. Tani unë jam ende me të dashurin që kisha atëherë, ndërsa ai, nuk e di…

Seksi dhe alkooli

Alkooli ndikon jetën seksuale të njerëzve në shumë mënyra. Këto ndikime mund të ndahen në efekte pozitive dhe negative.

Ndikimet “e mira” të alkoolit
Sasia e ulët e alkoolit hedh poshtë mekanizmat shoqërorë dhe turpin, në këtë mënyrë njerëzit e kanë më të lehtë të njihen dhe ndoshta edhe të përfundojnë në shtrat.
Një gotë verë e tepërt apo një kokteil e bën një person të ndihet më romantik dhe ndoshta të ndihet më i gatshëm për të bërë seks.
Një “dozë” e vogël alkooli mund të zgjasë kohën që një mashkull ndihet nervoz përpara se të arrijë kulmin e eksitimit, në këtë mënyrë “lufton” çdo tendencë për të arrirë më përpara në orgazëm dhe për të evituar derdhjen e parakohshme.

Ndikimet “e këqija” të alkoolit
Fatkeqësisht, lista e efekteve “të këqija” të alkoolit është më e gjatë. Alkooli i bën njerëzit të bëjnë seks me njeriun e gabuar, në këtë mënyrë ata mund të marrin infeksione, femra mund të mbetet shtatzënë apo edhe për të nisur një marrëdhënie e cila përfundon shumë shpejt. Në fakt pijet alkoolike ishin arsyeja kryesore që në vitin 2005 femrat bënin kërkesën për “pilulën e ditës pasardhëse”. Alkooli i deh njerëzit duke i bërë ata të papërgjegjshëm për shumë gjëra, njëra prej tyre është edhe mosmarrja e kontraceptivëve.

Alkooli është shumë i dëmshëm për nënat shtatzënë, ndaj duhet përdorur shumë rrallë gjatë atyre nëntë muajve. Edhe pse jetojmë në vitin 2007 ende nuk e dimë nëse konsumimi i alkoolit natën e ngjizjes së një fëmijë është i dëmshëm. Alkooli është shkaku kryesor i impotencës (keqfunksionimit të erekcionit). Shumë meshkuj të rinj nuk e kuptojnë këtë sepse mendojnë se pijet alkoolike “ndezin” dëshirat e tyre seksuale.

Do të ishte më mirë të kishin parasysh shprehjen e Shekspirit “Ngre dëshirën, por largon performancën”. Shumë meshkuj që janë të zhytur në alkool humbasin dëshirën për të bërë seks. Ende nuk dihet nëse tek femrat konsumimi i tepërt i alkoolit shkakton probleme seksuale, por të dhënat e deritanishme tregojnë se dëmton dëshirën e tyre për seks.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Shtatzënë në kohë coronavirusi: Ç’duhet të dini

Shtatzënia në kohë pandemie, sigurisht që shoqërohet me frikë dhe dilema më të mëdha se ato në kohëra normale Shumë vajza/gra presin të sjellin në jetë fëmijët e tyre në një kohë kur e gjithë bota është izoluar nga frika e përhapjes së coronavirusit. Edhe në vende shumë të zhvilluara shtatzënat po konsiderojnë sërish lindjen nga shtëpia për të shmangur një...