Home Këshilla Seksuale Seksi në mëngjes forcon imunitetin dhe përmirëson disponimin

Seksi në mëngjes forcon imunitetin dhe përmirëson disponimin

Nuk dini si ta filloni ditën me disponim të mirë dhe të lumtur? Lëshojuni në lojërat në krevat!

Personat të cilët bëjnë dashuri porsa të zgjohen nga gjumi janë më të shëndetshëm dhe më të lumtur, ndërsa disponimin e mirë e kanë të garantuar gjatë gjithë ditës.

Përveç kësaj, seksi i mëngjesit forcon sistemin imunitar, përmirëson kualitetin flokëve, lëkurës dhe thonjve.

“Seksi në orët e mëngjesit liron të ashtuquajturin ‘hormon i dashurisë’- oksitocin, për çka çiftet ndjejnë dashuri dhe afërsi gjatë gjithë ditës”, thotë doktoresha Debby Herbenick, autore e librit “Because It Feels Good”, ku flet në lidhje me dobitë nga seksi në mëngjes.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...