Home Shëndetësi Selinoja dhe të mirat e saj në shëndet

Selinoja dhe të mirat e saj në shëndet

4Në lashtësi selinoja ishte symbol i bukurisë dhe gëzimit. Më pas në Romë kjo bimë simbolizonte fitoren dhe kështu sëbashku me dafinën u përdorën si kurora në kokat e fituesve.

Selinoja përmban minerale shumë të rëndësishme si kalium, zink, hekur, fosfor, magnez, vitaminë C, vitaminë B etj. Gjithashtu selinoja përmban pthalides, te cilat ndikojnë ne uljen e presionit te gjakut duke relaksuar muskujt rreth arterieve dhe duke lejuar enët te zgjerohen.

Sasia e madhe e vitaminës C që gjendet tek selino e bën trupin të jetë më i shëndetshëm dhe të ketë imunitet më të fortë.

Pthalides që përmban selino gjithashtu mund të ulë kolesterolin me rritjen e sekretimit të acidit.

Po ashtu, selino përmban coumarins substanca që janë efektive ne parandalimin e kancerit.

Selino besohet se ka veti anti-inflamatore, të cilat ndihmojnë në probleme të tilla si artriti.

Selino nuk ju ndihmon në mënyrë të drejtpërdrejtë për të humbur peshë, por ajo përmban shumë pak kalori dhe është e pasur me fibra.

TË TJERA

Rreziqet e fshehura të proteinës pudër

Mund të përmbaj sheqer, kalori dhe kimikate toksike. Të gjithë të pasionuarit pas palestrës në ndonjë pikë vendosën të kthehen drejtë proteinës pudër për rezultate më të mira dhe të shpejta në përmirësimin e shëndetit. Kjo pasi që proteina është esenciale për të formësuar dhe mbajtur në formë muskujt, për të forcuar eshtrat, për të rritur energjinë etj. Shumë të rritur nuk...