Semundjet e gjakut

Mungesa e hekurit eshte shkaku me i shpeshte i anemise, madje e shfaqjes se saj eshte me e shpeshte tek femrat dhe kjo per shkak te menstruacioneve (qe natyrisht shoqerohen me humbje gjaku – dhe me humbje hekuri).

Ne moshat e shtyra, anemia nga mungesa e hekurit ka shume mundesi te jete pasoje e kancerit ne gjak, nderkohe qe tek femijet mundet qe mungesa e hekurit te jete pasoje e sasise te pamjaftueshme ne diete.

Shenjat

Lodhje, takikardi, zbehje, gjuhe e lemuar, thonj te deformuar dhe te thyeshem (koilonychia). Ne ekzaminimin e gjakut periferik shihen eritrocite te vogla dhe me pak hemoglobine. Niveli i hekurit ne serum eshte i ulet. Niveli i transferines (njihet edhe si TIBC – angl: total iron binding capacity) eshte i rritur. Biopsia e palces te kockave eshte analiza me e besueshme per sasine e hekurit ne organizem. Mjeket keshillojne qe ne kete rast, kjo mungese te trajtohet me sulfat i hekurit, 325 mg 3 here ne dite. Efekti fillon e shfaqet pas 1 jave, dhe niveli i hemoglobines normalizohet brenda 2 muajsh. Anemia mund te jete , sideroblastike dhe ne kete rast karakterizohet nga prania e sideroblasteve. Sideroblastet jane qeliza eritrocitike qe kane nje unaze “prej hekuri” ne citoplazme.

Ajo shkaktohet nga eritropoeza joefektive. Shkaqet kryesore te shfaqjes se semundjes jane alkoolizmi kronik, barnat (shpesh izoniazidi), dhe defektet gjenetike. Si çdo anemi tjeter shenjat me te dukshme jane lodhje, takikardi, zbehje, etj. Diagnoza kryesore eshte niveli i hekurit ne serum eshte i rritur. Niveli i transferines (TIBC) mund te jete normal ose i rritur. Niveli i ferritines eshte i rritur. Ne biopsine e palces te kockave shihen sideroblastet. Sipas mjekeve specialiste, kjo semundje mund te trajtohet me piridoksine (vitamine B6).

Keshillat

Ketyre te semureve u keshillohet perdorimi i frutave te fresketa, qe permbajne vitamine C, e cila ndihmon ne absorbimin ose marrjen e hekurit. Nese pine kafe, çaj, kakao apo edhe lengje te tjera, qe permbajne kafeine, duhet t’i marrin dy ore para ose pas ushqimit, sepse veshtiresojne absorbimin e hekurit. Per kurimin e kesaj semundjeje, ne mjekesine popullore perdoren pothuajse te gjitha pjeset e bimes, frutat, gjethet, deget, rrenjet etj. Ne vendet arabe eshte ushqim kryesor, i cili shuan urine per shkak te perberjes se celulozes. Hurmat kane gjetur perdorim te mire kunder Anemise. Gjithashtu karota eshte e pazevendesueshme per shendetin e njeriut. Lengu ditor i karotes ne sasi prej 50-150 gr eshte ilaç efikas te te semuret, qe vuajne nga Anemia. Karota ne periudhe rekord e rregullon pastrimin e gjakut. Rrepa e kuqe, u keshillohet pirja çdo dite e 150 ml leng te rrepes se kuqe, para buke, apo te konsumohet sa me shpesh domatja. Duhet te marrin, gjithashtu, çdo dite 10 – 15 fruta te mandarines per nje kohe prej 20 – 25 dite
Shenjat e semundjes

1-Lodhje
2-Takikardi
3-Zbehje
Ushqimet
1-Anemiket duhet te konsumojne fruta me vitamine C
2-Anemiket duhet te konsumojne spinaq dhe barera jeshile
3-Fiku, shalqiu dhe luleshtrydhja, efikase per te trajtuar Anemine
4-Anemia shkaktohet si pasoje e nje ushqimi te keq
5-Anemiket duhet te pine 150 gram leng karotash ne dite
6-Çajin, kakaon dhe kafen duhet t’i marrin tri ore perpara se te hane, pasi ndryshe veshtireson tretjen.
7-Pacientet duhet te pijne çdo dite 150 ml leng te rrepes se kuqe, para buke
8-Keshillohet te konsumohet sa me shpesh domatja
9-te semuret duhet te marrin, gjithashtu, çdo dite 10 – 15 fruta te mandarines per nje kohe prej 20 – 25 dite.

Mjeksia popullore per kurimin e anemise

Pervoja ka treguar se edhe kurat popullore kane dhene rezultate te shkelqyera ne sherimin e shume semundjeve. Mes te cilave eshte edhe semundja e anemise. Sipas specialisteve, kurat me bime jeshile, ku futen çikoret, spinaqi, etj jane shume te rendesishme per te riperterire gjakun dhe per ta shtuar ate ne sasi. Nisur nga kjo dhe shume te dhena te tjera, pacienteve iu rekomandohet te perdorin ne dieten e tyre te perditshme sa me shume bime jeshile. Ne shume raste semundja e anemise, fillon te shfaqet qe ne moshen 2 muajsh. Kjo vlen sidomos per ato rastet kur anemia eshte e trasheguar nga nena tek femija. Ne kete rast evidentimi I semundjes eshte me e lehte.

Anemia shfaqet 7 muajt e pare te jetes

Simptomat shfaqen pas muajit 6-7 te jetes (ne 6 muajt e pare bebja ka akoma hemoglobine fetale alfa2gama2). Tiparet e tjera klinike perfshijne splenomegaline, hemopoezen ekstramedulare. Leng shalqiu dhe mjalte per te luftuar semundjen Sipas mjekesise moderne, nje tjeter menyre per kurimin e te semureve me Anemi eshte edhe pirja e tri lugeve te vogla ne dite nga masa e perftuar me shalqi, karafil, mastike dhe sheqer. Disa prej kurave te pergatitura me bime mjekesore perdoren edhe per sherimin e semundjes se Anemise ose pagjakesise. Anemia vjen shpesh pas nje gjakderdhjeje te madhe dhe te fuqishme, mirepo ç’rregullime mund te vijne edhe si pasoje e ushqimit te dobet dhe te keq. Te semuret anemike duhet te konsumojne ushqime te shumellojshme dhe te pasura me hekur, si mish, peshk, , veze, perime, fruta etj.

Shenjat e para te leucemise

Leucemia eshte semundje kanceroze e gjakut. E cila eshte gjithmone kronike, e karakterizuar nga prezenca e disa celulave jo normale, ose ne shume raste leukemia karakterizohet edhe si pamjaftueshmeri e gjakut dhe e palces kurrizore. Nje shumice e tepruar e rruazave tee bardha dhe nje pakice fatale e rruazave tee kuqe, jane karakteristikat mjeksore ne semundjes. Nderkohe qe ajo shkakton ne shumicen e rasteve dhimbje koke te forta koke dhe qelizash.. te dhenat mjekosre tregojne, se kurimi I saj varet shume nga grada ne te cilin e kap semundjen pacienti. Tre shenja jane karakteristike per te gjithe personat qe kane mungese gjaku. Pjesa me e madhe e tyre kane lodhje fizike, takikardi, dhe jane shume te zbehte.

Shkenca, bimet jeshile pastrojne gjakun

Nje kure e efektshme per te luftuar semundjet e gjakut eshte edhe ajo e pergatitur nga 250 grame gjethe hithre, 10 grame uthull dhe 10 grame gjethe delli. Te gjitha keto vendosen ne 1 liter uje te ftohte, ku qendrojne 12 ore. Pastaj zihen per 10 minuta, embelsohen sipas deshires me mjalte dhe pastaj serish mbyllen dhe qendrojne te mbyllura per 20 minuta. Kullohen dhe pihen gjate tere dites me lugen e kafese. Fiku eshte nje frut, qe permban shume karbohidrate, albumine, yndyre. Perdoret i fresket, i thare dhe i perpunuar ne produkte te ndryshme. Rekomandohet te perdoret nga personat e dobesuar, nga anemiket dhe nga ata qe ndiejne shume te ftohte, pasi i japin organizmit force dhe nxehtesi.

KËSHILLA TË NGJASHME