Home Këshilla të ndryshme Shampon me sodë buke: Flokët tuaj do të rriten shpejt si me...

Shampon me sodë buke: Flokët tuaj do të rriten shpejt si me magji

Shampon me sodë buke: Flokët tuaj do të rriten shpejt si me magjiTë gjithë kemi dëgjuar për mundësinë e përdorimit të sodës buke kudo, në kuzhinë, pastrim, për trajtimin e shumë sëmundjeve, etj.

Por, tani ekspertët thonë se soda e bukës mund të përdoret edhe për përmirësimin e kualitetit të flokëve dhe t’i pastroni ato tërësisht nga mbetjet e zbutësve të flokëve.

Sodën e bukës mund ta përdorni në vend të shamponit të rregullt, ndërsa do të mahniteni nga rezultatet.

Mjafton ta përzieni një pjesë sodë buke me tri pjesë ujë në një shishe të vogël.

Shamponin e fituar e aplikoni në flokë të thara apo të lagura, por duhet të filloni nga rrënjët e deri te fundi i flokëve. E lini ashtu deri në 3 minuta pastaj e pastroni. /Telegrafi/

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Arsyet përse ju lotojnë sytë, zgjidhjet për secilin rast

Lotët janë të rëndësishëm për shëndetin e syve. Ato i lubrifikojnë ato, i ushqejnë dhe mbrojnë shëndetin e tyre. Lotët përbëhen nga uji, sekrecione të ndryshme, vajra yndyrorë dhe mbi 1,500 proteina të ndryshme. Shkarkimi i tyre nëpërmjet të qarës është shumë e shëndetshme për organizmin. Lotët prodhohen nga gjendrat sipër syve dhe nën qepalla. Një ndër funksionet e tjera...