Home Këshilla të ndryshme Shega e forcon imunitetin

Shega e forcon imunitetin

Shega e forcon imunitetinNëse dëshironi ta ngadalësoni plakjen dhe ta forconi sistemin imun, pini lëngun e shtrydhur nga shega e freskët, këshillojnë ekspertët,transmeton gazeta kosova Sot.

Ky lëng i shijshëm është i mbushur me vitamina C, është i pasur me kalium dhe vitamina A dhe E, përmban acid folik, si dhe antioksidues të fortë, si flavonoide.

Disa studime kanë treguar se me konsumimin e rregullt të lëngut të freskët të shegës mund të parandalohet përhapja e qelizave të kancerit, sidomos në rastin e tumoreve të gjirit, mushkërive dhe prostatës.

Nutricistët sugjerojnë që lëngu i freskëti i përgatitur dhe i shtrydhur të konsumohet i freskët porsa të jetë i shtrydhur, apo edhe gjatë gjithë ditës, e për të ndaluar oksidimin duhet shtuar edhe disa pika lëng limoni.

Lëngu mund të tretet me ujin e thjeshtë në masën: 10 fruta – 8 gota ujë. Vërejtje: shkaku i ndërveprimeve të mundshme me ilaçet, ky lëng nuk u sugjerohet personave që vuajnë nga diabeti e as atyre që përdorin antidepresiv.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...