Home Ushqim Sheqeri , i rrezikshem si alkoli dhe duhani

Sheqeri , i rrezikshem si alkoli dhe duhani

Gjithmone i shfaqur ne dietat tona, sheqeri, nuk eshte ne fakt  nje produkt qe “ ka kalori boshe” , d.m.th qe nuk ka asnje vlere ushqimore, por mund te jete nje produkt ushqimore toksik.

Konsumimi i sheqerit duket qe eshte  3-fishuar ne keto 50 vitet e fundit. Sheqeri,  eshte keshtu, armiku I pare per obezet  te cileve, I shfaqen semundje jo te transmetueshme si : diabeti, probleme cardio-vaskulare  dhe kanceri.

Ndryshe nga menyra sesi mbahet, sheqeri  jo vetem qe te shendoshe , por eshte ne gjendje te c’rregulloje metabolizmin, rritjen e presionit te gjakut dhe shkakton deme ne melci. Keto efekte te kujtojne shume demet qe shkakton, dhe pirja e alkolit te tepert.

Shkencetaret thojne , qe do te ishte me mire te organizoheshin fushata sensibilizuese publike, per  abuzimin e sheqerit, duke u mbeshtetur gjithmone tek efektet qe jep ai, ndaj shendetit, ashtu sic eshte bere me mesazhet kundra duhanit. Kjo, mund te behet dhe me ane te informacioneve sanitare,duke vendosur nje takse , gjithashtu  dhe disa rregulllime ne shitje per  produktet  qe kane sheqer. Keshtu, mund te jete e mundur  , konsumi sa me I paket I sheqerit  , vecanerisht si fillim per te rinjte.
Mesazhi kundra-sheqerit , qe dhane shkencetaret eshte marre me ton shume te ashper nga prodhuesit te sheqerit, por autoret e studimit, nuk hedhin poshte studimin e tyre. Favorizojne  ne te njejten kohe per produkte ushqimore me te shendetshme./ikub/

TË TJERA

Rreziqet e fshehura të proteinës pudër

Mund të përmbaj sheqer, kalori dhe kimikate toksike. Të gjithë të pasionuarit pas palestrës në ndonjë pikë vendosën të kthehen drejtë proteinës pudër për rezultate më të mira dhe të shpejta në përmirësimin e shëndetit. Kjo pasi që proteina është esenciale për të formësuar dhe mbajtur në formë muskujt, për të forcuar eshtrat, për të rritur energjinë etj. Shumë të rritur nuk...