Shëroni diabetin pa asnjë ilaç, veç me…

2Diabeti i takon sëmundjes më të përhapur në botë, e mbajtja e nivelit të sheqerit në gjak është rregulli i parë për të gjithë ata që vuajnë nga kjo sëmundje. Mjekësia popullore në të shumtën e rasteve e zgjedh përmes ilaçeve këtë problem, por në disa raste, edhe ilaçet natyrale veprojnë,raporton Gazeta Kosova Sot

RECETA ME RRIKË Pastroni në rrënjë rrikë (mos e qëroni), imtësoni imët nëntë thelpinj të hudhrës. Përzieni dhe gjithçka së bashku e aplikoni në kavanoz steril. Masës i derdhni birrë të freskët dhe e lini në vend të errët për të qëndruar dhjetë ditë. Më pas e procedoni dhe dy ditët e para merrni nga një lugë, 2-3 herë në ditë, e gjithë ditëve tjera nga një lugë të madhe re herë në ditë. Kjo përzierje për qëllim e ka të ul nivelin e sheqerit në gjak për një muaj dhe e mban nën kontroll.

RECETA ME TËRSHËRË Rreth 50 gramë kokrra të tërshërës me gjysmë ujë të zier, të vluar. Masën e zieni në zjarr të lehtë për 10-15 minuta, por të mos vlojë tepër. E hiqni nga zjarri, e mbuloni dhe e lini të qëndrojë për një orë. E procedoni dhe e hidhni në shishe sterile. Lëngun e përgatitur e merrni 3-4 herë nga gjysmë gote para ushqimit. Kjo sasi duhet të zgjatë midis 2 deri 3 javë.