Home Këshilla të ndryshme Shëtitja në park i zvogëlon rreziqet e sëmundjeve të zemrës!

Shëtitja në park i zvogëlon rreziqet e sëmundjeve të zemrës!

Një studim ka zbuluar se shëtitjet në park janë të mira për ju sepse shpenzimi i kohës në natyrë e përmirëson shëndetin në periudhë afatgjate.

Sipas tyre, largimi nga xhungla e jetës urbane për t’u shëtitur në hapësira të gjelbra i zvogëlon rreziqet e tipit 2 të diabetit, sëmundjeve të zemrës, vdekjes së parakohshme, stresit dhe shtypjes së lartë të gjakut.

Ata që shpenzojnë kohë në ambient të hapur janë të ekspozuar ndaj shumë baktereve të ndryshme të cilat e forcojnë sistemin mbrojtës të trupit.

Autorja e këtij studimi, Caoimhe Twohig-Bennett, thotë se shpenzimi i kohës në natyrë vërtet se na bën më të shëndetshëm.

Përndryshe, këto zbulime janë publikuar në revistën “Environmental Research”.

 

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ilaçi i lashtë i gjyshes që shëron gjithçka

Sot do t’jua tregojmë recetën e një ilaçi tradicional gjerman i cili është përdorur për trajtimin e shumë sëmundjeve të ndryshme. Ky ilaç i përket mjekësisë alternative, ndërkaq thuhet se i trajton infeksionet, lodhjen, gripat, kolesterolin, arterosklerozën, etj. Gjithashtu është tejet fitimprurës për rastet e gurëve në veshka. Ilaçi fantastik natyral është i suksesshëm edhe në pastrimin e toksinave nga trupi dhe...