Home Modë & Estetikë Shfaqjet e puçrrave në fytyrë!

Shfaqjet e puçrrave në fytyrë!

Shfaqjet e puçrrave në fytyrë!Puçrra është i pari kujdesit të lëkurës problem në botë. Është e pamundur që ju të mos keni dëgjuar për skuqje të lëkurës të kuqe që kryesisht adoleshentët ndikon edhe pse nuk mund të jetë i rritur burra fytyre dhe gratë fytyre si.

Fytyra është zona më e prekur në trupin tuaj, por aknet mund të shfaqen në zonat më të trupit: gjoks, armëve, qafës dhe shpinë.

Përveç efektit fizike e akneve, ajo mund të ketë një efekt afat-gjatë psikologjike. Nëse një i ri apo të personit të rritur vuajnë nga aknet dhe injorojnë trajtim fytyre, ai ose ajo do të vuajnë nga rënë vetë-respekt dhe vetë-besim që mund të çojë në sociale, tërheqja depresioni dhe stresi . Për më tepër, në qoftë se një person nuk di se si të trajtojnë aknet ose thjesht nuk duan të trajtuar aknet, aknet mund të kthehet në formë të rëndë dhe të çojë në disfiguring dhëmbëza që nuk mund të hiqet në të gjitha.

Fytyre duket si rezultat i bllokimit të një poret e lëkurës. Ky bllokim mund të ndodhë kur sebum tepërt dhe / ose qelizat e lëkurës vdekur nuk kanë lënë gjëndër e flokut nëpërmjet pore të lëkurës. Ju lutem vini re, ju nuk duhet të përpiqen për të ndaluar prodhimin sebum, sebum është vaji yndyror trupit tuaj që moisturizes lëkurën dhe flokët. Pa sebum, flokët tuaj do të bëhet i hollë, dhe lëkura juaj do të jetë e thatë. Fytyre nuk është shkaktuar nga sebum, ajo që besohet të ketë shumë shkaqe nga bllokimi i sebum tepërt.
Shkaqjet në fytyrë
Siç kemi përmendur më parë, shkaku kryesor i akneve është një sebum tepërt që mund të bllokuar kur trupi juaj vazhdimisht e zëvendëson lëkurës është. Ndonjëherë këto qeliza të lëkurës nuk e derdh në mënyrë të barabartë duke shkaktuar një bllokim të poret e lëkurës. Sebum tepërt vazhdon gjeneruar në gjëndër e flokëve dhe nuk mund të dalë nga pore të lëkurës. Sebum kthehet në gjëndër e flokëve dhe fillon ënjtje. Kjo shkakton pimples fytyre.
Ka shkaqe të tjera të akneve:
Bakteret e njohur si acnes Propionibacterium mund të shkaktojnë puçrra. Këto baktere prodhojnë substanca të caktuara që të shkaktojë inflamacion dhe ënjtje. Ata gjithashtu bëjnë enzimat, e cila nga ana e sebum në substanca irrituese të kuqe dhe pastaj të bëjë inflamacion më keq.

Disa hormone quajtur androgens janë një faktor shtesë që mund të shkaktojnë puçrra. Androgens janë hormonet mashkullore, por ata janë të pranishme në të dy meshkujt dhe femrat. Androgens mund të shkaktojë probleme të mëposhtme: Së pari, ata shkaktojnë zgjerimin e gjëndra dhjamor. Së dyti, ato shkaktojnë këto gjëndra dhjamor një rritje të ndjeshme të prodhimit sebum. Siç kemi mësuar më parë, prodhimi u rrit sebum mund të çojë në bllokimin e poret e lëkurës dhe shërben më shumë si “vakt” për bakteret. Androgens turmë trupat tanë në moshën e pjekurisë, kur të rinj të zhvilluar sqetull dhe publike e flokëve dhe kur djemtë e zhvillojnë qimet e fytyrës dhe zërat më të thellë. Përveç objektivat primar, kjo rritje hormonale mund të shkaktojnë puçrra në adoleshencë.

Estrogjene janë hormonet femërore. Ndryshimet në nivelet e estrogjenit në trupin e një gruaje të shkaktojë ciklit menstrual mujor, por mund të shkaktojnë puçrra si. Kjo është arsyeja pse gratë puçrra mund të merrni më të mirë dhe të keq çdo muaj si ajo shkon përmes ciklit mujor. Ju mund të duhet një trajtim specifik fytyre me pilula e kontrollit të lindjes, të cilat përmbajnë estrogjene dobishme.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Arsyet përse ju lotojnë sytë, zgjidhjet për secilin rast

Lotët janë të rëndësishëm për shëndetin e syve. Ato i lubrifikojnë ato, i ushqejnë dhe mbrojnë shëndetin e tyre. Lotët përbëhen nga uji, sekrecione të ndryshme, vajra yndyrorë dhe mbi 1,500 proteina të ndryshme. Shkarkimi i tyre nëpërmjet të qarës është shumë e shëndetshme për organizmin. Lotët prodhohen nga gjendrat sipër syve dhe nën qepalla. Një ndër funksionet e tjera...