Home Ushqim Shija e gjashte yndyra

Shija e gjashte yndyra

Shkencetaret australiane kane zbuluar nje shije te gjashte, ate te yndyres. Zbulimi i ka hapur rrugen ushqimeve antiobezitet, e thene ndryshe ushqimeve qe mashtrojne organizmin duke dhene ndjenjen se kane kenaqur deshiren per yndyre.

Dihej se qeniet njerezore dallojne 5 shije themelore: te emblen, te kripuren, te tharten, te hidhuren dhe shijen e ushqimeve te pasura me proteina.

Per kerkuesit qeniet njerezore identifikojne shijen e yndyres nga perberja kimike, jo nga llogjika./tch/

TË TJERA

Rreziqet e fshehura të proteinës pudër

Mund të përmbaj sheqer, kalori dhe kimikate toksike. Të gjithë të pasionuarit pas palestrës në ndonjë pikë vendosën të kthehen drejtë proteinës pudër për rezultate më të mira dhe të shpejta në përmirësimin e shëndetit. Kjo pasi që proteina është esenciale për të formësuar dhe mbajtur në formë muskujt, për të forcuar eshtrat, për të rritur energjinë etj. Shumë të rritur nuk...