Home Modë & Estetikë Shkelqeni floket

Shkelqeni floket

Shkelqeni floket N.q.s floket e juaja jan  pa shkelqim.Ky  problemi vjen si pasoj e skalpit te kokes, gjendrat e tij te yndyres nuk prodhojne yndyre mjaftueshem dhe floket si pasoje thahet.

Ja disa keshillat per te pasur floke te shendetshem dhe te shkelqyeshem.

Pergatitje natyrale: Mund te perdorni maska te bera vete, e verdhe vezes,mjalte, me avokado. Disa perberes kane efekte te shkelqyeshme mbi floket.

Per te pasur floke te bukur jane te rendesishme edhe levizjet e duhura pervecese nje higjene te mire. Pas cdo shampo, shpelani floket me uje te ftohte, pasi do ti beje me te fort.

Kur te krihni floket filloni gjithemone nga majat, ky xhest do te evitoje qe ju te prishni fibrat e flokeve gjate krehjes. Mos ekzagjeroni me permenente apo bojrat e flokeve.

Prisni shpesh majat. Zgjidhni me kujdes shampon, merrni nje specifike per floke te thate dhe pas shampo aplikoni gjithemone balsam, floket do te jene te bute dhe te mendafshte. Marka te ndryshme propozojne maska per te riparuar fijet e flokeve, aplikojeni per nje jave per te perkedhelur floket tuaj.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Arsyet përse ju lotojnë sytë, zgjidhjet për secilin rast

Lotët janë të rëndësishëm për shëndetin e syve. Ato i lubrifikojnë ato, i ushqejnë dhe mbrojnë shëndetin e tyre. Lotët përbëhen nga uji, sekrecione të ndryshme, vajra yndyrorë dhe mbi 1,500 proteina të ndryshme. Shkarkimi i tyre nëpërmjet të qarës është shumë e shëndetshme për organizmin. Lotët prodhohen nga gjendrat sipër syve dhe nën qepalla. Një ndër funksionet e tjera...