Home Këshilla të ndryshme Shkencëtarët: Bëjeni këtë ushtrim dy herë në javë dhe truri do t’ju...

Shkencëtarët: Bëjeni këtë ushtrim dy herë në javë dhe truri do t’ju funksionojë më mirë

3Angazhimi në ngritje të rregullta të peshës e përmirëson punën e trurit dhe parandalon çmendurinë, të paktën kështu thonë hulumtimet e reja të kryera nga shkencëtarët australianë.

Pritet që rreth 135 milionë njerëz të zhvillojnë çmendurinë deri në vitin 2050 dhe zbulimet e këtij studimi janë thelbësore për të siguruar funksion më të shëndetshëm të trurit.

Hulumtuesit janë fokusuar në 100 njerëz të moshave 55 deri në 86 vjet për studimin e tyre dhe kanë treguar se aftësitë e tyre njohëse janë përmirësuar si rezultat i ushtrimeve me ngritje peshe.

Përderisa pritet që studimet e ardhshme të vendosin nëse këto zbulime mbeten të vërteta për njerëzit e çfarëdo grupmoshe, rezultatet pozitive i kanë inkurajuar shkencëtarët që t’ju rekomandojnë ushtrime me ngritje peshe. /Telegrafi/

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Sallata marule, aleatja më e mirë për t’u dobësuar, lehtësuar stresin dhe për të fjetur 8 orë rresht

Është mbretëresha e sallatave, por është gjithashtu një burim i shkëlqyeshëm i ushqyesve dhe ofron përfitime të shumta shëndetësore: kjo është arsyeja pse sallata marule nuk duhet të mungojnë në dietën tuaj. Pavarësisht se konsumohet shpesh për dietë, sallata marule është në të vërtetë një ushqim me veti të shumta terapeutike. Sallata marule është në dispozicion gjatë gjithë vitit, me...