Home Shëndetësi Shkencëtarët në kërkim të gjeneve të pavdekësisë

Shkencëtarët në kërkim të gjeneve të pavdekësisë

Shkencëtarët rusë kanë njoftuar, se në të ardhmen e afërt do të angazhohen me zhvillimin e modelit kompjuterik të plakjes së njeriut, me ndihmën e të cilit shpresojnë të gjejnë gjenet e pavdekësisë, transmeton ZR.

Këto studime të veçanta duhet të bëhen një përparim, hop i vërtetë dhe të përmbysin të gjitha përfytyrimet ekzistuese shkencore mbi proceset biologjike të plakjes.

Sipas fjalëve të shkencëtarëve, vitaliteti i organizmit të njeriut fillon të zbehet, të fiket që në moshën 13-vjeçare.

Shkencëtarët janë fort të prirur të besojnë, se kur të evidentojnë gjenin e veçantë të jetëgjatësisë, i cili është zbuluar tashmë te minjtë e bardhë, mizat Drosophila dhe kërpudhat njëqelizore, ata do të mund të rrisin afatet biologjike të jetës së njeriut në disa herë.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...