Home Këshilla të ndryshme Shkuma e shampos dëmton flokët, ja sa herë në javë duhet t'i...

Shkuma e shampos dëmton flokët, ja sa herë në javë duhet t’i lajmë

Larja e flokëve më shumë se tre herë në javë mund t’i dëmtojë ato, por përdorimi i tepruar i shampos mund t’i dëmtojë edhe më shumë.

Sipas specialistëve flokët sa më shumë t’i lani aq më keq do të duken dhe këtë mund të vërtetojnë shumë vajza që 3 ditë pas larjes flokët e tyre janë plot shkëlqim e volum.

Sipas dermatologëve flokët duhet të lahen me shampo atëherë kur prodhimi i yndyrës është tejet i lartë.

Kur ju shkumëzoni flokët tuaj, shpesh mendoni se flluskat dhe aroma e mirë mund të pastrojnë flokët, por ç’është e vërteta flokët nuk kanë nevojë për shkumë të pastrohen. Përbërësit e kimikatet e ashpër si sulfati janë përgjegjesë për shkumën e aromën. Këta agjentë dehidratojnë flokët dhe eleminojnë yndyrën nga rrënjët e flokëve.

Ekspertët thonë se shampo heq qelizat e tepërta të lëkurës dhe vajin nga koka . Ata këshillojnë shampo pa sulfate e nëse nuk shkumëzojnë nuk ka asgjë për t’u shqetësuar.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Këto ushqime pengojnë gjumin normal

Ne e dimë që ushqime të caktuara që përmbajnë kafeinë ose sheqer mund të stimulojnë sistemin nervor, duke e bërë të vështirë gjumin. Por ka edhe ushqime që do të kenë efektin e kundërt. Mos harroni karbohidratet Ushqyerja që përfshin nxjerrjen e karbohidrateve mund të prishë ekuilibrin kimik të trupit dhe kështu të parandalojë gjumin e mirë. Në vend që t’i eliminoni...