Shokohen shkencëtarët: Limonada me kurkumë shëron depresionin më mirë se ilaçet

7Kurkuma ofron veti të shumta pozitive për shëndetin dhe organizmin. E pasur me përbërës natyralë që ndikojnë kundër inflamacioneve, ngadalë- sojnë edhe rritjen e qelizave kancerogjene dhe ulin kolesetrolin.

Lista e vetive shëruese të kurkumës është fascionuese. Vetitë shëruese të kurkumës shërojnë këto sëmundje: Kancerin e lëkurës; Sëmundjen e Alzhaimer-it; Artritin dhe reumën; Sëmundjet e fshikëzës së tëmthit; Dhimbjet në lukth; Problemet me tretjen; Urthin. Vetia shëruese e këtij lëngut është unike pasi që ndikon si ilaç natyral kundër depresionit,transmeton gazeta Kosova Sot.

RECETA E LIMONADËS ME KURKUMË

Përbërësit për katër gota: 4 gota ujë të ftohtë; 2 lugë të supës kurkumë pluhur; 4 lugë të supës shurup të dafinës ose mjaltë; 1 limon; 1 portokall (sipas dëshirës); 1 lugë piper të zi. Përgatitja: Të gjithë përbërësit i derdhni në një enë dhe i përzieni mirë. E shërbeni me rriska të limonit. Vetitë shëruese: Përveçse shëron depresionin, ky lëng ndikon pozitivisht edhe kundër viruseve dhe inflamacioneve dhe ndikon si antioksidues i fortë. Përdoret për pastrimin e organizmit, por edhe për humbje të shëndetshme në peshë.