Home Shëndetësi Shtatzëna deformojnë ADN-në e fëmijës

Shtatzëna deformojnë ADN-në e fëmijës

Duhani i bën dëm shëndetit dhe këtë e dinë të gjithë, por kohët e fundit është bërë një zbulim më i rëndësishëm që ka lidhje me të gjitha nënat shtatzëna të cilat konsumojnë duhan.

Sipas rezultateve, duhani mund të shkaktojë probleme të mëdha gjenetike në ADN-në e fëmijës me rrezik të madh për t’u prekur nga tumori.

Alarmi është dhënë në një studim të publikuar në revistën “The Open Pediatric Medicine Journal”, ku theksohet se bebet qe thithin nikotinë mund të pësojnë një mutacion gjenetik në kordonin gjenetik cka i bën më të prekshëm nga kanceri.

Sipas shkencëtarëve të Universitetit të Pitsburg, dëmet janë të njëjta me ato që shkakton konsumi direkt apo pasiv i duhanit.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...