Home Këshilla të ndryshme Shurup për pastrimin e mushkrive

Shurup për pastrimin e mushkrive

Shurup për pastrimin e mushkriveDeri para pak kohesh mendohej se pastrimi I mushkrive ishte nje praktike qe duhet te behej kryesisht nga duhanpiresit ose nga personat e ekspozuar ndaj tymit te duhanit.

Sot jetojme ne nje ambjet qe eshte me I ndotur se dje dhe jemi te ekspozuar cdo dite ne nje ndotje ambientale qe po arrin nivelet maksimale. Atehere te gjithe duhet te praktikojme pastrimin e mushkrive ne menyre natyrale, te pakten dy here ne vit.

Aparati respirator akumulon toksina te cilat interferojne ne mirefunksionimin e tij. Per fat natyra na ofron shume bime te cilat stimulojne depurimin ose pastrimin e mushkrive, duke favorizuar eliminimin e te gjitha substancave te demshme. Disa nga keto bime jane xhinxheri dhe shafrani me veti antioksidante te jashtezakonshme qe luftojne agjentet e jashtem dhe permiresojne funksionet e mushkrive.

Keto specie mund te perdoren sebashku per te pergatitur nje shurup natyral per pastrimin e mushkrive.

Ky shurup me baze xhinxher, shafran dhe qepe ka veti te jashtzakonshme pastruese, ekspektoruese ( favorizon eliminimin e sekrecioneve bronkiale ), antibakterike dhe antitumorale. Forcon sistemin imunitar dhe parandalon gripin.

PERBERESIT
1 kg qepe
1 liter uje
300 gr sheqer kallamio
2 luge gjelle shafran
1 copez xhinxheri

PERGATITJA
Se pari qerojme qepen dhe grijme xhinxherin.
I veme te gjithe perberesit ne nje tenxhere dhe shtojme ujin.
Me pas shtojme shfranin pluhur dhe sheqerin.
I leme te ziejne ne temperature te larte dhe kur fillon zierja e ulim temperature derisa uji te pergjysmohet.
Ne momentin qe perberja eshte bere me dense e heqim nga soba dhe e leme te ftohet.
E filtrojme lengun dhe e ruajme ne frigorifer.
Three onions on a white background.
MENYRA E PERDORIMIT
Dy luge shurup cdo mengjes esell dhe dy luge para darkes.
Te pihet deri ne mbarim te shurupit.
Mund te perseritet dy – tre here ne vit.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Arsyet përse ju lotojnë sytë, zgjidhjet për secilin rast

Lotët janë të rëndësishëm për shëndetin e syve. Ato i lubrifikojnë ato, i ushqejnë dhe mbrojnë shëndetin e tyre. Lotët përbëhen nga uji, sekrecione të ndryshme, vajra yndyrorë dhe mbi 1,500 proteina të ndryshme. Shkarkimi i tyre nëpërmjet të qarës është shumë e shëndetshme për organizmin. Lotët prodhohen nga gjendrat sipër syve dhe nën qepalla. Një ndër funksionet e tjera...