Home Këshilla të ndryshme Shurup për pastrimin e mushkrive

Shurup për pastrimin e mushkrive

Shurup për pastrimin e mushkriveDeri para pak kohesh mendohej se pastrimi I mushkrive ishte nje praktike qe duhet te behej kryesisht nga duhanpiresit ose nga personat e ekspozuar ndaj tymit te duhanit.

Sot jetojme ne nje ambjet qe eshte me I ndotur se dje dhe jemi te ekspozuar cdo dite ne nje ndotje ambientale qe po arrin nivelet maksimale. Atehere te gjithe duhet te praktikojme pastrimin e mushkrive ne menyre natyrale, te pakten dy here ne vit.

Aparati respirator akumulon toksina te cilat interferojne ne mirefunksionimin e tij. Per fat natyra na ofron shume bime te cilat stimulojne depurimin ose pastrimin e mushkrive, duke favorizuar eliminimin e te gjitha substancave te demshme. Disa nga keto bime jane xhinxheri dhe shafrani me veti antioksidante te jashtezakonshme qe luftojne agjentet e jashtem dhe permiresojne funksionet e mushkrive.

Keto specie mund te perdoren sebashku per te pergatitur nje shurup natyral per pastrimin e mushkrive.

Ky shurup me baze xhinxher, shafran dhe qepe ka veti te jashtzakonshme pastruese, ekspektoruese ( favorizon eliminimin e sekrecioneve bronkiale ), antibakterike dhe antitumorale. Forcon sistemin imunitar dhe parandalon gripin.

PERBERESIT
1 kg qepe
1 liter uje
300 gr sheqer kallamio
2 luge gjelle shafran
1 copez xhinxheri

PERGATITJA
Se pari qerojme qepen dhe grijme xhinxherin.
I veme te gjithe perberesit ne nje tenxhere dhe shtojme ujin.
Me pas shtojme shfranin pluhur dhe sheqerin.
I leme te ziejne ne temperature te larte dhe kur fillon zierja e ulim temperature derisa uji te pergjysmohet.
Ne momentin qe perberja eshte bere me dense e heqim nga soba dhe e leme te ftohet.
E filtrojme lengun dhe e ruajme ne frigorifer.
Three onions on a white background.
MENYRA E PERDORIMIT
Dy luge shurup cdo mengjes esell dhe dy luge para darkes.
Te pihet deri ne mbarim te shurupit.
Mund te perseritet dy – tre here ne vit.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...