Home Këshilla Seksuale Si mund të kontrollojmë xhelozinë

Si mund të kontrollojmë xhelozinë

Si mund të kontrollojmë xhelozinëKur jeni ne nje lidhje, pak xhelozi e shendeteshme eshte normale. Por duhet te dini ta kontrolloni per mos tu kthyer ne nje mankth.

Xhelozia eshte si kripa: ne cdo pjate, duhet pak. Pak xhelozi duhet per te konsoliduar lidhjen, ti tregoni partnerit sesa te lidhur jeni me te dhe sa e dashuruar, sepse nese mungon ajo “pak” do te kuptohet qe nuk i jepni shume rendesi lidhjes.

Por kur behet fjale per ate xhelozi irracionale, obsesive, mund te shkaktoje shume deme ne lidhjen tuaj.

Diference mes xhelozise obsesive nga ajo konstruktive nuk ka nje limit, shpesh varet nga situata, nga momenti, nga periudha qe cifti po kalon.

Ka shume arsye perse duhet te kontrolloni xhelozin tuaj. Fillimisht te kujdeseni per veten tuaj me mendime te dhimbshme te vazhdueshme. Duke u munduar te kontrolloni partnerin e torturoni me gjera te paqena te cilat vijne si pasoj e xhelozise tuaj, duke rrezikuar ta largoni me duart tuaja etj.

Zgjidhja per xhelozine e tepert nuk eshte e lehte ta vini ne praktik. Ju duhet shume pune dhe mund me veten tuaj. Mendoni per gjera te tjera, mos beni hetuesin, mendoni ctju vij ne koke, por permbajeni veten dhe mos u tregoni paranojake.

TË TJERA

Çfarë duhet të dini që të parandaloni sëmundjen e diabetit

Simptomat më klasike të diabetit janë lodhja, urinimi i shtuar, etja dhe uria e tepruar. Por ka edhe disa simptoma të tjera që mund të jenë shenja paralajmëruese, që janë më pak të dukshme. Periodontiti Periodontiti është një sëmundje e mishrave të dhëmbëve, që mund të shkaktojë lirimin ose rënien e tyre. Kjo sëmundje është dy deri në tre herë më e...