Home Këshilla të ndryshme Si ndikon uthulla e mollës në humbjen e shpejtë të peshës!

Si ndikon uthulla e mollës në humbjen e shpejtë të peshës!

Uthulla e mollës është një pije magjike për të cilën shumë yje botërore thonë se u ka ndihmuar të humbin peshë shpejt.

Kjo pije ofron shumë përfitime shëndetësore, siç është zvogëlimi i sheqerit në gjak dhe ngadalësimi i tretjes së ushqimit. Por, sa efektiv është në humbjen e peshës?

Kur konsumohet çdo ditë, uthulla e mollës mund ta largojë dhjamin shpejt dhe ta zvogëlojë përqindjen e yndyrës trupore, transmeton Telegrafi.

Ekspertët shpjegojnë se përbërësi kryesor në uthull të mollës është acidi acetik, i cili zbërthehet në acetat dhe hidrogjen në trup.

Studimet e shumta kanë treguar përfitimet që acetati i ka në sistemin tretës dhe në humbjen e peshës.

Ndër tjerash, studimet tregojnë se acetati i zvogëlon nivelet e insulinës, i zvogëlon nivelet e yndyrës, e djegë dhjamin më shpejt dhe e zvogëlon apetitin.

Sidoqoftë, ekspertët rekomandojnë të mos e konsumoni më shumë se një lugë gjelle uthull molle menjëherë sepse mund të keni marramendje.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ju duket sikur ju zihen këmbët dhe ju kruhen? Ky është rreziku që ju kanoset!

Sindroma e këmbëve të lodhura (RLS) është një çrregullim, i karakterizuar nga një nevojë e fortë dhe e pakontrollueshme për të lëvizur këmbët. Njerëzit me RLS përjetojnë këtë nevojë së bashku me ndjesitë e çuditshme dhe të pakëndshme në këmbët e tyre, të cilat shpesh i përshkruajnë si ngjethje, zvarritje, këputje, kruajtje, ndjesi shpimi, djegie, dhimbje ose si shkarkime elektrike. RLS...