Home Këshilla të ndryshme Si ta dini a është e prishur veza pa e thyer (Foto)

Si ta dini a është e prishur veza pa e thyer (Foto)

Ky truk i thjeshtë me kohë do t’ju tregojë që veza është e prishur.

Gjëja më e keqe e cila mund t’ju ndodhë është që vetëm pasi që ta thyeni mund të zbuloni që veza është e prishur.

Ja si të mësoni shpejt dhe lehtë a është veza e prishur pa e thyer, transmeton Telegrafi.

Afrojeni vezën afër veshit dhe tundeni. Nëse dëgjoni përzierje shumë, atëherë përfundimisht veza është e prishur dhe assesi nuk do të guxoni që ta thyeni, sepse do të kundërmojë erë të keqe tërë shtëpia dhe do të rrezikojë shëndetin.

Duke u bërë sa më e vjetër veza, por edhe lagështia dhe dyoksid karboni “rrjedhin” nëpër lëvozhgë, të verdhët dhe të bardhët fillojnë të zvogëlohen, ndërkaq xhepi i ajrit brenda vezës bëhet më i madh.

Sa më e madhe që të jetë flluska e ajrit, veza ka më shumë hapësirë që të lëvizë brenda lëvozhgës dhe prodhon tingull përzierjeje kur e tundni.

Veza e freskët nuk prodhon kurrfarë tingulli.

Original File Name:HS_4-11-2009-20739.tif, Legacy Asset Id:, Description:

Për të parë nëse veza është e freskët ose jo, mund ta bëni edhe testin me ujë. Kjo është mënyrë më e sigurt.

Merrni një tas ose gotë me ujë dhe provoni nëse veza është e prishur ose jo.

Nëse veza qëndron në fund të gotës është shumë e freskët.

Nëse qëndron në mes të gotës, nuk është e freskët, megjithatë mund ta konsumoni sa më shpejt.

Nëse veza noton mbi sipërfaqen e ujit, është e ndenjur, prandaj nuk duhet ta konsumoni.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...