Home Shëndetësi Si ta luftojme gripin stinor

Si ta luftojme gripin stinor

Ne kete periudhe te dimrit, kur gripi stinor eshte kthyer ne nje rrezik per te gjithe dhe na ka vene ne shtrat te pakten nje here te gjitheve, duhet qe ta forcojme trupin me ushqime sa me te pasura me vitamina, fibra, hekur dhe minerale.

Kjo recete jepet nga specialistet italiane te dietologjise ne nje studim te tyre te fundit, ku pohojne se gripi mund te luftohet nga nje diete e ekuilibruar, e balancuar, ne menyre te tille qe te forcoje sistemin imunitar me marrje vitaminash dhe antioksidante te tjera si dhe ushqime te pasura me energji dhe lende ushqyese.

Vitaminat me te rendesishme:

– Vitamina A. Ajo gjendet ne perimet sezonale, si dhe ne te tilla si spinaqi, cikorja, kungulli, radhiqja, karrota, brokoli etj.

-Vitamina B. Ajo e ndihmon trupin ne transformimin e ushqimeve ne energji dhe gjendet vecanerisht ne drithera, mishin e kuq, perimet me gjethe jeshile (lulelaker, brokoli, spinaq), e verdha e vezes, qiqrat etj.

-Vitamina C. Ajo gjendet kryesisht ne fruta te fresketa, agrume etj.

-Vitamina D. Ajo mbeshtet mire sistemin imunitar dhe humorin, e per shkak te mungeses se diellit ne dimer, ju duhet ta merrni ate ne ushqime qe permbajne sasi te medha te saj, si peshku, melcia, qumeshti dhe veza.

Mos harroni as bishtajoret si fasule, bizele, bizele, thjerreza, fasule te thata, sepse ato permbajne hekur dhe jane te pasura me fibra qe ndihmojne trupit per te luftuar mbingarkesen.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ushtrimet ua zgjasin jetën

Ushtrimi është i njohur për të përmirësuar shëndetin, por kërkimet e reja zbulojnë se thjesht duke shtuar më shumë lëvizje gjatë gjithë ditës, në të vërtetë mund të ndihmojnë njerëzit të jetojnë më gjatë, transmeton Gazeta Express. Ata që kërkojnë të përmirësojnë shëndetin e tyre në përgjithësi shpesh shkojnë në palestër – ose, në vend të kësaj, kapërcejnë ushtrimin krejtësisht. Shkencëtarët...