Home Shëndetësi Si ta ulni shtypjen e gjakut për vetëm 5 minuta

Si ta ulni shtypjen e gjakut për vetëm 5 minuta

Si ta ulni shtypjen e gjakut për vetëm 5 minutaNëse keni problem me shtypjen e lartë të gjakut, atëherë ua sjellim një metodë natyrore të uljes së saj.

Sipas mjekësisë tradicionale kineze, më së shumti rëndësi ka qarkullimi i rregullt i gjakut deri te muskujt dhe indet e tjera.

Nëse diku në organizëm vjen deri te ngecja e gjakut, atëherë në atë vend paraqitet sëmundja. Për ta parandaluar këtë, duhet bërë masazh në dy pika.

Pika e parë
Këtu në fakt nuk bëhet fjalë për pikë, por për vijë. Ajo kalon pas laprës së veshit deri te mesi i klavikulës. Këtë vijë duhet ngjeshur me një lëvizje të lehtë të dorës nga lart-poshtë, duke e prekur lehtë me majat e gishtave. Bëjeni këtë masazh dhjetë herë në njërën, e dhjetë herë në anën tjetër.

Pika e dytë
Kjo pikë gjendet në pjesën e fytyrës në nivel të laprës së veshëve, në largësi prej gjysmë centimetri nga veshi, në drejtim të hundës. Këtë pikë duhet ngjeshur me majat e gishtave nga 1 minutë në të dy anët e fytyrës. Presioni duhet të jetë i lehtë, që të mos shkaktojë dhembje. Pas këtij tretmani të thjeshtë, shtypja e gjakut duhet të kthehet në nivel normal.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...