Home Shëndetësi Si të detoksifikohemi

Si të detoksifikohemi

njeriuNe jetojmë në një botë toksike dhe ju mund të jeni duke jetuar brenda një trupi tejet toksik. Për një farë kohe, trupi juaj do të luftojë që ta mbrojë veten nga toksinat e këqija duke i burgosur ato brenda një topthi mukusi apo dhjami, në mënyrë që të mos nxisin reaksione të dëmshme ndaj imunitetit.

Një mënyrë e shkëlqyer për të pastruar trupin, përfshin përdorimin e frutave të freskëta organike dhe perimeve (mollë, karota, panxhar, rrënjë xhenxhefili, spinaq, dardha, selino, lakër jeshile, ananas, hudhër, brokoli, boronicë dhe zarzavate të tjera të errëta, agrume), supave, vajra të tilla si liri, kokosi, susami apo vaji i farave të kungullit dhe ujë të pastër.

 

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Shtatë ushqime për pastrimin rrënjësor të mushkërive

Përkujdesja për mushkëritë është një hap i shkëlqyer që mundëson mbrojtjen nga sëmundjet e ndryshme. Në këtë artikull do të mësoni për 7 ushqimet që pastrojnë dhe detoksifikojnë këtë organ të rëndësishëm. Çaji Jeshil Ekspertët rekomandojnë pirjen e një filxhani të ngrohtë me çaj jeshil përpara gjumit. Kjo do të ndihmojë të pastroni organizmin dhe mushkëritë nga toksinat, por edhe të ruajë shëndetin...