Home Këshilla të ndryshme Si te eliminojme dyllin e vesheve ?

Si te eliminojme dyllin e vesheve ?

Dylli i vesheve eshte i perbere kryesisht nga qeliza te vdekura te lekures dhe nga dhjami. Dylli eshte nje mekanizem mbrojtes i trupit te njeriut, i cili pengon futjen ne vesh te mikroorganizmave dhe te papastertive te ajrit.

Nje shtim i sasise se dyllit — gjithashtu i njohur me emrin obturim — ndodh kur metodat te cilat ne perdorim per te pastruar veshet nuk jane te mira si per shembull perdorimi i shkopinjeve me maje pambuku. Debrox zbut dyllin qe mund te jete fortesuar dhe me pas e ben me te lehte per ta hequr. Ky medikament i lengshem medication mund te blihet pa recete dhe zakonisht e zgjidh problemin tuaj ne me pak se kater dite.

1. Ktheheni koken anash ose qendroni shtrire ne menyre kanali i veshit te jet ne pozicion vertikal.

2. Terhiqni llapen e veshin prapa ne menyre qe te drejtoni kanalin e veshit. Nese je duke perdorur Debrox tek nje femije, beni te njejten gje por ne menyre sa me delikate. Mos terhiqni shume forte pasi shume pak force duhet te qe kani te jete i drejte.

3. Hidhni 5-10 pika Debrox ne kanlin e veshit.

4. Mbajeni koken ne pozicionin anash ose kur jeni shtrire mos levizni ne menyre qe medikamenti te mos kulloje jashte kanalit. Nese patjeter ju duhet te levizni atehere ventosni nje topth te vogel pambuku ne vesh ne menyre qe te evitoni rrjedhjen e lengut.

5. Me pas, pasi te kete kaluar koha prej 5 minutash mbushni nje shiringe te vecante per veshin me uje te ngrohte. Kthejeni serisht koken dhe shtyni pistonin e shiringes duke injektuar ujin ne kanalin e veshit. Ktheni koken nga ana tjeter ne menyre qe uji bashke me mbetjet e medikamentit dhe te dyllit te dale jashte.

6. Perseriteni kete proces dyhere ne dite per kater dite dhe do keni rezultatin e deshiruar.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...