Home Këshilla për Prindër Si te evitoni qe femijet te hane thonjte

Si te evitoni qe femijet te hane thonjte

Nje prblem i perditshem ne jetet tona dhe aspak i hijshem eshte ngrenia thonjve, nje ves qe mund t’i interesoje si te rriturve dhe femijeve.

Shume prinder kerkojne solucione te ndryshme per ta zgjidhur kete problem. Gjyshet tona me perpara na i sperkasnin thonjte me speca djeges ose piper.

Ndonjehere kjo metode edhe funksiononte, por ne ditet e sotme ka solucione me pak djegese. Me shume se zgjidhje, kur femijet do te tentojne te hane thonjte do te perballen me pasojat.

Ne shumicen e rasteve, ngrenia e thonjve tek femijet tregon nje ankth, siklet dhe nervozizem. Si duhet te sillemi pra kur femijet i hane thonjte?

Para se gjithash eshte me mire mos t’i bertisni femijes dhe mos ta denoni sepse gjithsesi femija do ta beje kete gje fshehurazi.

Ndersa po i bertitet femijes mund t’i shkaktoje akoma me shume stres dhe ankth dhe i vogli do te gjeje qetesi tek ky ves.

Ne pergjithesi duhet kushtuar vemendje se cilat kontekste e bejne femijen tuaj te praktikoje kete ves. Mbase jane pikerisht situatat e pakendshme qe gjenerojne kete sjellje.

Se fundmi, mund te kete dobi ta aktivizoni ne gjera qe te kene mundesi te shfryjne ankthin dhe stresin. Sigurisht qe sporti eshte nje nga alternativat me te mira.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Arsyet përse ju lotojnë sytë, zgjidhjet për secilin rast

Lotët janë të rëndësishëm për shëndetin e syve. Ato i lubrifikojnë ato, i ushqejnë dhe mbrojnë shëndetin e tyre. Lotët përbëhen nga uji, sekrecione të ndryshme, vajra yndyrorë dhe mbi 1,500 proteina të ndryshme. Shkarkimi i tyre nëpërmjet të qarës është shumë e shëndetshme për organizmin. Lotët prodhohen nga gjendrat sipër syve dhe nën qepalla. Një ndër funksionet e tjera...