Home Këshilla të ndryshme Si të flini gjumë në një natë të nxehtë

Si të flini gjumë në një natë të nxehtë

Sezoni veror ka ardhur dhe ditët e nxehta do vijnë shumë shpejt, ndonëse gjatë kësaj jave do të ketë reshje shiu. Kur temperaturat të kalojnë 30 gradë Celcius do të jetë shumë e vështirë për të fjetur gjumë në darkë.

Por ekzistojnë disa mënyrë për ti dhënë fund vapës dhe për të bërë një gjumë të mirë.

1 – Merr një ventilator dhe lëre tek këmbët për të freskuar dhomën;

2 – Hiqni çarçafin e jorganit dhe merrni diçka më të lehtë;

3 – Çarçafin që do merrni futeni në frigorifer për 10 minuta;

4 – Mos u zhvishni lakuriq;

5 – Bëni dush me ujë të freskët;

6 – Flini vetëm;

7 – Mos konsumoni alkool para se të flini.

 

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Arsyet përse ju lotojnë sytë, zgjidhjet për secilin rast

Lotët janë të rëndësishëm për shëndetin e syve. Ato i lubrifikojnë ato, i ushqejnë dhe mbrojnë shëndetin e tyre. Lotët përbëhen nga uji, sekrecione të ndryshme, vajra yndyrorë dhe mbi 1,500 proteina të ndryshme. Shkarkimi i tyre nëpërmjet të qarës është shumë e shëndetshme për organizmin. Lotët prodhohen nga gjendrat sipër syve dhe nën qepalla. Një ndër funksionet e tjera...