Si të humbni në peshë për 15 ditë

Fustanin festiv tashmë e keni në duar. Por…sado që të tërhiqni prapa stomakun tuaj, nuk ka gjasa të ndiheni rehat.

Këshillat e nutricistëve dhe instruktoreve të fituesit ndikojnë sikurse shkopi magjik – do t’ju ndihmojnë që me pak mund të arrini linjat me të cilat do të shkëlqeni në mbrëmjen e Vitit të Ri.

Filloni dietën

Dietën aplikojeni katër ditë, e më pas përsëriteni derisa të arrini rezultatin e dëshiruar. Shujtat mund t’i kombinoni. Konsumoni në çdo tre orë. Dy orë para gjumit harrojeni ushqimin.

 

Dita 1

Kafjalli: 50 g bukë të zi, 50 g djathë të ri, 200 ml jogurt, karota të freskëta.

Zamra: 200 g portokaj.

Dreka: 200 ml supë me perime, 200 g troftë të pjekur në skarë, 250 g sallatë lakre të përzier me një lugë vaj dhe lëngun e një limoni.

Zamra: 200 g mollë.

Darka: 50 g bukë të zi, të bardhët e një veze të fërguar, 200 ml jogurt.

 

Dita 2

Kafjalli: 30 g flluska, 200 ml jogurt, 1,5 dl lëng nga pemët pa sheqer.

Zamra: 200 g mandarina.

Dreka: 200 ml supë me perime, 100 g mish të pulës dhe karota.

Zamra: 200 g dardhë.

Darka: 50 g bukë të zi, 50 g djathë të ri, 200 ml jogurt, 150 g sallatë lakre dhe karota.

 

Dita 3

Kafjalli: konservë me tunë me vajin e larguar, e përzier me gjysmë qepe të grirë dhe majdanoz, e spërkatur me lëng limoni, 50 g bukë të zi, 200 ml çaj mente.

Zamra: 200 g portokaj.

Dreka: 200 ml supë nga perimet, 100 g mish pule pa yndyrë, gjysmë gote oriz integral të zier, sallatë me borania me qepë.

Zamra: 200 g sallatë me perime sezonale të spërkatura me lëng limoni.

Darka: 50 g bukë të zi, 50 g djathë të ri të përzier me fara të lirit dhe me fletë të prera majdanozi, 200 ml jogurt, 150 g sallatë nga specat e pjekur me qepë dhe gjethe majdanozi.

Dita 4

Kafjalli: 200 ml jogurt.

Zamra: 200 g portokaj.

Dreka: 200 g pite me hikërr dhe kërpudha. Piten do ta bëni në atë mënyrë që në pak vaj ta fërgoni qepën, kërpudhat dhe një gotë oriz integral. Petët i spërkatni me ujë mineral, i mbuloni petët dhe e piqni për 30 minuta në 200 gradë.

Zamra: 200 ml jogurt me pemë – përzieni edhe 30 g pemë të ngrira dhe shtoni edhe 0,5 për qind yndyrë qumështi.

Darka: 50 g bukë të zi, 100 g mish pa lëkurë pule, 150 g sallatë lakre, 200 ml limonadë pa sheqer.

Ushtroni tre herë brenda javës

Në mënyrë që dieta të ketë efekt, duhet të jeni aktiv edhe fizikisht. Më së miri do të ishte të ushtroni tre herë në javë dhe këtë dy orë pas shujtës.

KËSHILLA TË NGJASHME