Home Këshilla të ndryshme Si te humbni peshen e barkut

Si te humbni peshen e barkut

Si te humbni peshen e barkut1. Pi me pak duhan: nikotina rrit nivelin e kortizolit, hormonit te stresit, qe favorizon grumbullimin e dhjamit ne bark.

2. Mos pi alkool: sjellin shume kalori pijet alkoolike. Per me teper qe ashtu si nikotina, shton kortizolin dhe dhjamin ne bark.

3. Qendro drejt: keshtu barku del me pak. Kur je ne kembe imagjino se ke nje litar ne koke qe te terheq drejt çatise.

4. Qendro ulur dhe pozicionuar mire: Kur je ulur ne karrige pozicionoje shpinen mire. Barkun brenda dhe kembet te mbeshtetura te dyja ne toke. Nese karrigia eshte shume e larte, perdorni nje mbeshtetese per kembet.

5. Forcojeni shpinen me ane te peshave, ne kete menyre nuk do ta harkosh perpara duke e nxjerre me ne pah barkun e madh.

6. Provo kercimin e barkut: eshte i kendshem dhe te forcon muskujt e barkut. Veç te tjerash nuk dobeson tensionin dhe te sjell ne humor.

7. Beni punet e shtepise: kalojeni fshesen e rrymes para dhe parapa ne shtepi, sepse ndihmon ne uljen e barkut. I njejti efekt vjen dhe nga ushtrimi i kopshtarise: te ulesh dhe te ngrihesh shpeshhere per te pastruar barerat p.sh. te kontrakton dhe ç’kontrakton muskujt e barkut.

8. Vishu ne menyre komode. Kur e ke barkun e fryre ose kur je shendoshur, evitoji pantallonat dhe fundet e ngushta qe nxjerrin ne pah defektin. Derisa te fitosh linjat syno per kemisha te gjata qe fshehin format e trupit.

9. Ha shume fibra vegjetale: te cilat i gjen ne frutat e perime: ato ngopin dhe largojne kapsllekun.

10. Pi shume uje: te pakten 8 gota pak e nga pak gjithe diten. Ndihmon zorret te funksionojne me mire, sepse zbut jashteqitjet. Kundershton shtimin e lengjeve ne bark te cilat sjellin fryrje.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...