Home Shëndetësi Si të kurojmë shpejtë dhimbjen e fyti

Si të kurojmë shpejtë dhimbjen e fyti

Si të kurojmë shpejtë dhimbjen e fytiKura e shpejtë dhe e duhura për eleminimin e dhimbjes së fytit është ajo me pak ujë të ngrohtë me kripë të thjeshtë, përziejeni dhe lëreni lëngun në fund të fytit, duke bërë gar-garë.

Kjo është një mënyrë e cila mund të aplikohet disa herë në ditë duke bërë të mundur eleminimin e baktereve.

Mjekët zakonisht rekomandojnë solucion me një gotë ujë dhe gjysmë luge të vogël kripë, pasi të pastroni fytin nga kjo atëherë përshtyni dhe shtoni pak mjaltë.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Ja pse nuk duhet të hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin e mëngjesit. Pavarësisht se përmbajnë kalium,...