Home Këshilla të ndryshme Si te mbrohemi nga temperaturat e larta

Si te mbrohemi nga temperaturat e larta

Te mos dilet jashte ne periudhen nga ora 10:00 deri 17:00 pa nevoje, ndersa rekomandohet qe njerezit te levizin vetem ne oret e mbremjes.

Gjate ketyre temperaturave tropikale shmangen aktivitete te renda, duke pershire sportin, vecanerisht ne periudhen me te nxehte te dites.

Te vishen veshje te lehta dhe me ngjyra te hapua, syze dielli dhe kapele ne koke. Gjate qendrimit te domosdoshem ne te hapur, rekomandohen pushime me te shpeshta nen hije.

Te pihen se paku dy litra lengje dhe ato uje jo te gazuar, uje mineral, lengje, caj dhe supe.

Ndalohet rreptesisht konsumimi i ushqimeve me yndyre dhe embelsirave.

Qytetaret duhet t’u shmangen pijeve alkoolike, pijeve qe permbajne kafeine, pijeve teper te ftohta.

Shpesh te kontrollohet tensioni i gjakut dhe menjehere te vizitohet mjeku ne qofte se paraqitet dhimbje koke, mundime ose humbet sasi me e madhe e ujit nga organizimi

Rekomandohet qe vozitesit te cilet duhet te bejne relacione me te gjata te nisin ne mengjes, ose ne oret e pasdites

Rekomandohet qe femijet, te moshuarit, te semuret kronike dhe grate shtatzena te qendrojne me shume ne hapesira te mbyllura, te klimatizuara, ndersa obligimet e domosdoshme t`i kryejne deri ne oren 10 te mengjesit, ose pasdite pas ores 17

Vecanerisht te disiplinuar duhet te jene te semuret kronike e sidomos ata me semundje te zemres, neurologjike, te semuret me diabet, te semuret me semundje te mushkerive te bardha dhe te tjera. Per te gjitha ndryshimet ne gjendjen shendetesore eshte e domosdoshme te konsultohen me mjekun.

KËSHILLA TË NGJASHME

TË TJERA

Arsyet përse ju lotojnë sytë, zgjidhjet për secilin rast

Lotët janë të rëndësishëm për shëndetin e syve. Ato i lubrifikojnë ato, i ushqejnë dhe mbrojnë shëndetin e tyre. Lotët përbëhen nga uji, sekrecione të ndryshme, vajra yndyrorë dhe mbi 1,500 proteina të ndryshme. Shkarkimi i tyre nëpërmjet të qarës është shumë e shëndetshme për organizmin. Lotët prodhohen nga gjendrat sipër syve dhe nën qepalla. Një ndër funksionet e tjera...