Home Këshilla të ndryshme Si të përdorni kungullin për të luftuar kolesterolin, yndyrnat dhe trigliceridet

Si të përdorni kungullin për të luftuar kolesterolin, yndyrnat dhe trigliceridet

Në ditët e sotme, shumë njerëz nuk mendojnë me të vërtetë për efektet e ushqimeve që zakonisht konsumojnë në të gjithë shëndetin e tyre.

Për aq kohë sa është e shijshme dhe i kënaq ata, shumë prej tyre mendojnë se është në rregull dhe nuk ka asgjë të keqe me këtë. Njerëzit shpesh mashtrohen nga reklamat të cilat i bëjnë ato, blejnë produkte të caktuara edhe pa e ditur implikimet për shëndetin e tyre.

Dieta e shumicës së njerëzve është e mbushur me ushqime të pasigurta si mish të përpunuar, ushqime të shpejta, sheqerna sintetike, aditivë, si dhe ushqime të skuqura dhe të rafinuara, të cilat njihen se kanë një ndikim negativ në shëndetin.

Sipas Shoqatës Amerikane të Zemrës ose AHA, sëmundja kardiovaskulare është njohur si një nga shkaqet kryesore të vdekjes që lidhet me sëmundjen. Si presioni i lartë i gjakut dhe nivelet e larta të kolesterolit janë dy faktorët kryesorë të rrezikut që në fakt mund të kontribuojnë në zhvillimin e sëmundjeve të zemrës për shumicën e njerëzve. Është rezultat i të gjitha atyre dietave të sëmura dhe të varfra që njerëzit kanë përdorur për të jetuar, së bashku me mungesën e disiplinës dhe aktivitetit fizik.

Vetëm në Shtetet e Bashkuara, sipas vlerësimeve të Shoqatës Amerikane të Zemrës ose AHA, ka rreth 85 milionë njerëz që vuajnë nga tensioni i lartë i gjakut dhe rreth 1 në 3 të rritur në moshën 20 vjeçare.

Për ta shpjeguar atë në mënyrë më të detajuar, hipertensioni arterial njihet edhe si hipertension. Presioni i gjakut është sasia e forcës që ushtrohet kundër mureve të arterieve, si rrjedh gjak përmes tyre dhe kur rritet presioni i gjakut, kështu që presioni dhe forca kundër mureve të arterieve. Nëse injorohet dhe nuk trajtohet, hipertensioni në të vërtetë mund të çojë në shumë probleme shëndetësore, përfshirë dështimin e zemrës, humbjen e shikimit, si dhe goditjen e sëmundjeve të veshkave.

Për fat të mirë, ekziston një trajtim për hipertension; Megjithatë, ajo ende varet nga disa faktorë, si ashpërsia e saj, rreziqet që lidhen me zhvillimin e një goditjeje ose sëmundje të tjera kardiovaskulare, çdo lloj sëmundjeje dhe të ngjashme. Nëse presioni i gjakut është mesatarisht i lartë dhe mjekët tashmë konsiderojnë se rreziku i zhvillimit të sëmundjeve kardiovaskulare në dhjetë vitet e ardhshme është më i madh ose rreth 20%, mjeku mund të përshkruajë barna të caktuara dhe të rekomandojë disa ndryshime në stilin e tyre të jetesës.

Ndryshimi i disa gjërave për të cilat jeni mësuar nuk është një detyrë e lehtë, por nëse është për shëndetin tuaj, atëherë ia vlen. Ju do të këshilloheni për të stërvitur rregullisht në mëngjes për trupin tuaj për të kryer aktivitete kohë pas kohe. Ju gjithashtu mund të rekomandoni humbjen e peshës sepse obeziteti ose pesha e tepërt është një nga faktorët e rrezikut për hipertension. Së fundi, mund t’ju duhet të ndryshoni dietën tuaj dhe të mos pini alkool ose pije caffeinated.

Nga ana tjetër, nivelet e larta të kolesterolit ndodhin zakonisht kur sasi të larta të kolesterolit dhe lipideve të tjera gjenden në gjak. Përfundimisht, kjo do të çojë në akumulimin e pllakës në arteriet, gjë që i bën ato të vështira dhe, për rrjedhojë, zvogëlon rrjedhjen e gjakut në zemër. Më shpesh, kjo shkakton dhimbje gjoksi dhe ndërlikime të tjera kardiake.

Për më tepër, pasi dihet se kolesteroli, bashkë me trombocitet të tjera, është përbërësi kryesor i mpiksjes së gjakut, pacientët me nivele të larta të kolesterolit kanë më shumë gjasa të zhvillojnë clots që mund të bllokojnë rrjedhjen e gjakut në organe të rëndësishme si truri. dhe zemra Ndonëse trupi ka nevojë për kolesterol për të vazhduar krijimin dhe ndërtimin e qelizave të shëndetshme, duke pasur shumë mund të rrisë rrezikun e sëmundjeve të lidhura me zemrën dhe, çka është më e keqe, vdekja.

Nivelet e larta të kolesterolit mund të trashëgohen, por më shpesh sesa jo, kjo është rezultat i dietave të varfra, zgjedhjeve jo të shëndetshme jetese. Por ju nuk duhet të shqetësoheni sepse ju ende mund të parandaloni dhe trajtoni. Nuk tregon shenja dhe simptoma. Mënyra e vetme për të zbuluar dhe njohur nëse vuani është një test i gjakut.

Nëse jeni një nga ata njerëz që vuajnë nga nivele të larta të kolesterolit, ju i dini mënyrat dhe mundësitë e mundshme për të trajtuar këtë lloj problemi shëndetësor. Sidoqoftë, farmaceutike konvencionale zakonisht çojnë në efekte serioze të kundërta që njerëzit nuk presin, prandaj është shumë më mirë të ndjekim thjesht mënyra të thjeshta dhe efektive natyrore për të ulur nivelet e kolesterolit. Ju gjithashtu mund ta ndryshoni dietën tuaj për të shëndetshëm, si dhe ushtroni rregullisht dhe merrni disa ilaçe.

Për fat të mirë, ka një person bujar që tregoi historinë e tij dhe tregoi se si e kapërceu sëmundjen që pësoi. Prandaj, ne do t’ju tregojmë një recetë të pabesueshme gjithë-natyrore që u shpik nga ai person, i cili është një mjek që vuajti nga kolesteroli i lartë, ure, glukoza dhe yndyra dhe trigliceridet. Ai gjithashtu u përpoq të ruante natyrshëm shëndetin e tij dhe ai u mahnit kur provimi i gjakut tregoi vlerat krejtësisht normale pas vetëm një muaji të përdorimit të këtij ilaçi natyral, efektiv dhe të thjeshtë.

Madje edhe njerëzit që kanë qenë të informuar për këtë kanë provuar dhe kanë raportuar edhe efekte befasuese. Si rezultat, shumë njerëz tashmë e bëjnë këtë lloj trajtimi kohë pas kohe për të parandaluar dhe për të shmangur ndërlikimet e mëtejshme shëndetësore.

Këtu është ilaç fantastik për yndyrnat:

Të gjithë përbërësit e tij janë plotësisht natyral dhe organik. Të gjithë ju çfarë duhet të bëni është të blini një kungull organik; Ju mund të gjeni disa në dyqane ushqimore dhe supermarkete. Pastaj, shpëlarje mirë  dhe qëroje dhe preje atë në copa. Vendosni përbërësit në një blender dhe shtoni pak ujë para se të bashkoheni me ta.

Konsumoni këtë gojëmjaltë të shëndetshëm çdo mëngjes në stomak bosh, të paktën 20 minuta pasi zgjoheni çdo ditë për rreth 30 ditë rresht ose një muaj. Për rezultatet më të mira, mos e humbni një ose dy ditë duke konsumuar këtë tronditje. Pas kësaj, do të befasoheni dhe befasoheni nga efektet e saj të pabesueshme. Provoni dhe shikoni për veten tuaj! Ju gjithashtu mund ta ndani atë me familjen tuaj dhe miqtë tuaj.

TË TJERA

Rreziqet e fshehura të proteinës pudër

Mund të përmbaj sheqer, kalori dhe kimikate toksike. Të gjithë të pasionuarit pas palestrës në ndonjë pikë vendosën të kthehen drejtë proteinës pudër për rezultate më të mira dhe të shpejta në përmirësimin e shëndetit. Kjo pasi që proteina është esenciale për të formësuar dhe mbajtur në formë muskujt, për të forcuar eshtrat, për të rritur energjinë etj. Shumë të rritur nuk...